Trwają prace nad przygotowaniem strategii rozwoju naszej Gminy na najbliższe dziesięciolecie, czyli do roku 2035. Jak poinformował koordynator tego działania Hubert Guz (stoi na zdjęciu obok burmistrza Marka Szopy i wiceburmistrza Grzegorza Janusa) podczas warsztatów przeprowadzonych w środę, 6 marca, zamieszczone na tym portalu ankiety wypełniło dotąd 201 mieszkańców. W większości były to kobiety (65 proc.) oraz osoby w wieku produkcyjnym (60 proc.). Oto jakie są wstępne wyniki i płynące z nich wnioski dla wspólnej pracy nad wizją oraz kierunkami rozwoju Miasta i Gminy Książ Wielki.
Na pytanie: jak ci się żyje na terenie naszej Gminy? 41,6 proc. osób (niemal co druga) odpowiedziało, że „dobrze i bardzo dobrze”, 22,6 proc. osób (niemal co czwarta), że „źle i bardzo źle”, natomiast aż 35,8 proc. osób (co trzecia), że „nie wie” jak. Z kolei na pytanie: jakie kierunki rozwoju uważasz za najważniejsze (można było podać trzy obszary)? 70 proc. ankietowanych wymieniło oświatę, kulturę i rekreację, 52 proc. poprawę bezpieczeństwa, 46 proc. zapewnienie terenów i warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, 41 proc. zapewnienie terenów i warunków dla budownictwa mieszkaniowego, 25 proc. ochronę środowiska, 16 proc. energooszczędność (energię odnawialną), 15 proc. produkcję żywności wysokiej jakości, a tylko 10 proc. rozwój rolnictwa wysokotowarowego.
- Strategia to nie jest lista pobożnych życzeń, tylko wyznaczenie celów, na których realizację mamy bezpośredni wpływ lub przynajmniej pośredni. A tu najważniejsza jest zdolność ich sfinansowania – stwierdził prowadzący warsztaty Hubert Guz. – Jako odchodzący już burmistrz jednego jestem pewien, dalszy rozwój naszej Gminy może zapewnić tylko uruchomiony na jej terenie Park Technologiczny – oświadczył Marek Szopa. I dodał, że to, czego chcą mieszkańcy, samorząd w pełni zrealizuje jedynie wtedy gdy będzie miał własne dochody. Nie z malejących podatków od rolników, lecz z wielokrotnie większych podatków od przedsiębiorstw jakie powstaną w strefie aktywności gospodarczej. To jest nasz priorytet i dlatego priorytetem jest kontynuacja dotychczasowych działań w tym zakresie.
Red.