GMINA KSIĄŻ WIELKI

Wydarzenia

Kolejka po bony     Buddyjska organizacja dobroczynna z Tajwanu przekazała uchodźcom z Ukrainy bony towarowe do wykorzystania w ciągu roku w sklepach sieci „Biedronka”, ale bez możliwości zakupu artykułów alkoholowych i tytoniowych. Z inicjatywy Marka Szałasa, wiceprezesa Stowarzyszenia Mirów oraz wicedyrektora Zespołu Szkół na Zamku - w niedzielę przybyło tam blisko 250 Ukraińców przebywających w naszym powiecie, którzy ustawili się w długiej kolejce. Każdy wręczany im bon opiewał na 2 tys. zł. Wydano ich łącznie 175, czyli wolontariusze z Tajwanu zrobili uchodźcom prezent za 350 tys. zł.

Czytaj więcej...

Wynik głosowania w sprawie "niepotrzebnej" drogi     Mimo otrzymanego dofinansowania w wysokości 4 mln zł i rozstrzygniętego przetargu na wykonanie inwestycji kosztem 4,75 mln zł, nie powstanie wpisująca się w sieć połączeń komunikacyjnych przy S7 gminna droga na pograniczu Moczydła i sąsiedniego sołectwa Wodacz, leżącego już w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy obu miejscowości w pisemnej petycji sprzeciwili się jej rozbudowie twierdząc, że jest im niepotrzebna. Na zwołanej w piątek sesji nadzwyczajnej Rady Gminy wszyscy obecni radni (14) uznali zatem zgodnie, że z tej inwestycji należy zrezygnować. – Czy jesteście teraz usatysfankcjonowani? – zapytał po zakończeniu głosowania przewodniczący RG Henryk Huma. Przybyli przedstawiciele sołectw: Moczydło, Wodacz i Stara Olszówka odpowiedzieli, że tak, i wkrótce potem opuścili salę wyraźnie zadowoleni, że nowej drogi nie będą mieli.

Czytaj więcej...

Gminne zawody sportowo-pożarnicze 2022     W zamieszczonej tu informacji o wynikach tegorocznych, gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, które rozegrano na stadionie SKS „Jastrzębiec” 26 czerwca, błędnie podano, iż drużyna OSP Krzeszówka zajęła miejsce V podczas gdy zajęła miejsce IV. Jak napisał w prośbie o sprostowanie naczelnik tych strażaków Tomasz Gorajczyk: „Co prawda czwarte czy piąte miejsce to dla wielu nie jest istotne, bo to przecież nie podium, ale jest istotne dla nas jako jednostki, a w szczególności dla druhów, którzy brali udział w zawodach i starali się uzyskać jak najlepszy wynik.” Poniżej podajemy pełne wyniki w obu konkurencjach dla wszystkich sześciu startujących drużyn.

Czytaj więcej...

     30-1.jpgW roku 10-lecia istnienia Festiwalu Gadafest, w ostatnie trzy dni lipca (29-31), ponownie odbędzie się on na terenie renesansowego Pałacu Mirów w Książu Wielkim gdzie po raz kolejny wystąpią polscy i zagraniczni artyści. Jak zwykle nie zabraknie muzyki pełnej energii i tańca, będzie też element metafizycznej zadumy i dźwiękowej improwizacji, a wszystko to zabrzmi na trzech scenach: plenerowej, elektronicznej oraz po raz pierwszy wewnątrz pałacu. Uczestnicy usłyszą m.in. zespoły: Wczasy, T'ien Lai, Dynasonic, LXMP, Rozwód, Voices of the Cosmos, Seti Setters, AcidSitter, Stonerror, Avtomat i wiele innych. Wstęp jest biletowany, lecz bezpłatny dla mieszkańców naszej Gminy. Między koncertami każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z szerokiej oferty warsztatów, posłuchać prelekcji, zobaczyć wystawy przygotowane przez kuratorów, albo po prostu odpocząć w festiwalowym ogródku, gdzie znajdzie się coś dobrego do jedzenia i picia.

    

Czytaj więcej...

     Jak zapowiada Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, od środy (29 czerwca) do piątku (1 lipca) włącznie, z prawdopodobieństwem 80 proc. wystąpią u nas upały z temperaturą 32-34˚C, a w czwartek i piątek lokalnie osiągną nawet 37˚C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie 18-21˚C. Ponadto w środę między godz. 14. a 22. prognozowane są burze z silnymi opadami deszczu, porywami wiatru i miejscami gradem. Ostrzeżenie meteorologiczne nr 138 do pobrania poniżej.

Czytaj więcej...

Drużyna OSP Moczydło     Druhowie z OSP Moczydło (na zdjęciu) zajęli po raz kolejny, i znowu z dużą przewagą nad konkurentami, pierwsze miejsce w rozegranych w niedzielne popołudnie gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, w których wystartowało 6 drużyn. Podczas gdy zawodnicy prażyli się w upale na murawie stadionu SKS „Jastrzębiec”, publiczność zajęła miejsca pod dającymi cień drzewami na skarpie. Dopingu nie brakowało. Drugie miejsce wywalczyło OSP w Książu Małym, a trzecie OSP w Łazach.

Czytaj więcej...

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.