GMINA KSIĄŻ WIELKI

     Stare fotografie… ile kryją historii. Często zapomnianych zdarzeń, zapomnianych twarzy znajomych, a przecież to był również kawałek – być może naszego życia. Kto rozpozna osoby widniejące na prezentowanych tu zdjęciach z życia Szkoły Podstawowej w Książu Małym? Fotografie otrzymaliśmy z okazji 50-lecia tej placówki. Najpierw były to tylko cztery zdjęcia. Teraz ich kolekcja rozrosła się do kilkunastu. Jest na co popatrzeć. Przypomnijmy, uroczyste obchody Jubileuszu odbędą się w sobotę, 19 października.

 

      Pierwsza fotografia pochodzi z dnia uroczystego otwarcia nowego gmachu szkoły – tysiąclatki. Kto pamięta kiedy to było? Może uda się rozpoznać przemawiającego mężczyznę? Osoby siedzące za stołem prezydialnym lub nawet tę uczennicę, odwróconą profilem do obiektywu?

 KsM-otwarcie

     

     Na drugim zdjęciu mamy grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Książu Małym i uczniów. Znowu, kto rozpozna nauczycieli? Albo samego siebie? Ciekawe jak potoczyły się losy sfotografowanych tu uczniów. Czy ktoś z nich wciąż mieszka w Książu Małym?

KsM-grono 

     

     Zdjęcie trzecie pokazuje zabawy, jakie prowadziły starsze uczennice – członkinie PCK (Polskiego Czerwonego Krzyża), gdyż mają na rękawach takie opaski - z najmłodszymi, pewnie pierwszoklasistami. Kto kogo rozpoznaje? Czy dowiemy się czegoś więcej o działalności szkolnego koła PCK?

KsM-dzieci 

     

     Czwarta fotografia także przedstawia uczennice należące do koła PCK. Dziewczynki tym razem pielą przyszkolny ogródek. Chociaż raczej tylko pozują przed obiektywem, bo ten „ogródek” gęsto porastają chwasty. Kiedy wykonano to zdjęcie? Kto na nim jest?

KsM-PCK

 

       Kolejne zdjęcia numerujemy, aby łatwiej było odnieść uwagi do konkretnej fotografii. Niestety, większość z nich nie została opisana. Ale jest jeden wyjątek, co zaznaczymy dalej.

(5)

5

  

(6)

6

 

(7)

     Kto był tym Jankiem Muzykantem i jakie mu towarzyszyły Muzy?

7

     

(8)

     A to modny w latach 70. XX wieku, importowany z Rosji, taniec „kozaczok”.

8

 

(9)

     W latach 70. XX wieku modna była także tzw. ludowość, czyli śpiewy wieśniacze pod akordeon.

9

 

(10)

     Zespół taneczny, który pląsał zapewne w takt przebojów zespołu „Abba”.

10

 

(11)

     To zdjęcie zrobiono 10 maja 1977 roku. Panny tu uwiecznione to: Barbara Cielesta, Anna Maśląg, Jolanta Nowak, Urszula Oczkowicz, Teresa Pilch, Dońka (Donata) Szyniec, Jolanta Szwaczka i Mariola Zegan. Ale w jakiej stoją kolejności?

11

 

(12)

     Szkolna drużyna harcerska przy pracach polowych. Kto wtedy do niej należał?

12

 

(13)

     Uczniowska kawalerka w modnych pod koniec lat 70. XX wieku spodniach typu „dzwony” oraz beretach z pomponem i czapkach z daszkiem typu „oprychówka”.

13

 

     Prosimy o podzielenie się wiadomościami lub wspomnieniami na naszym Forum, gdzie zakładamy w tym celu oddzielny temat: "Jubileusz SP w Książu Małym" (poniżej bezpośredni link).

http://www.ksiazwielki.eu/index.php/forum/miejsce-na-sugestie/22-jubileusz-sp-w-ksiu-maym.html

     Jednocześnie radzimy zajrzeć na portal szkoły-jubilatki, gdzie zamieszczono  informacje o jej absolwentach, sukcesach oraz współczesne fotografie.

http://www.spksiazmaly.aksnet.eu/

Red

 

 


 

 

Bonus:

 

1

2

3

4

5

 

Na prośbę Pani Teresy dodałem kilka zdjęć.

admin

 


Na prośbę Pani Barbary dodaję kolejne zdjęcia.

admin

 

Klasa 1 z roku 1964. Na zdjęciu klasowym jest wychowawczyni: Dziura Stefania i od lewej: Łękawska Maria, Szyńcowicz Emilia, Milewska Leokadia, Kawiorska Stanisława, Oczkowicz Emilia, Klasińska Halina, Łata Teresa, Żmuda Jerzy, Kosowicz Henryk, Sater Anna, Szlawska Barbara, Dzienia Krystyna, Bożek Halina, Szyniec Maria, Leśniewski Henryk, Kozik Marian, Kosowicz Alfred.

 

  skanowanie0002

 

Nowo wybudowana szkoła.

 

skanowanie0003

 

 

 


Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.