GMINA KSIĄŻ WIELKI

b_380_136_16777215_0_0_images_stories_2023_03_11-3.jpg     Podczas piątkowej sesji RMiG (10 marca) podjęto sześć uchwał, wszystkie jednomyślnie piętnastoma głosami. Najważniejsza dotyczyła zmian w budżecie, spowodowanych przystąpieniem do największej tegorocznej inwestycji – modernizacji oczyszczalni ścieków w Książu Wielkim. Mocą drugiej, istotnej uchwały upoważniono Burmistrza do współfinansowania ze Starostwem rozbudowy drogi powiatowej 1199K od Wolicy przez Głogowiany-Starą Wieś i Konaszówkę do Książa Wielkiego, konkretnie chodziło o dołożenia 99 tys. zł do kosztów sporządzenia dokumentacji. Z tej racji w sesji uczestniczył starosta Jacek Kobyłka.

     W części drugiej na pytania radnych odpowiadał burmistrz Marek Szopa. Jak poinformował, Gmina nie uczestniczy w żadnym programie finansującym utylizację azbestu gdyż takiego obecnie nie ma. Zatem osoby, które posiadają złom azbestowy, muszą same opłacić koszty jego usunięcia lub poczekać na uruchomienie nowych, unijnych programów, co może nastąpić najwcześniej w roku 2024.
     Burmistrz wyjaśnił także przyczyny znacznego wzrostu podatku od nieruchomości, zwłaszcza na terenie Książa Wielkiego. Otóż nie ma to nic wspólnego z uzyskaniem praw miejskich, lecz z ukończeniem przez Starostwo regulacji geodezyjnej działek w naszej Gminie. W zaktualizowanych planach tereny dotąd oznaczone jako rolno-budowlane (symbolem r-b), na których nie było żadnej zabudowy gospodarczej, potraktowano jako budowlane (b). A skoro tak, to należało od nich naliczyć 30 gr podatku od każdego metra kw. Potwierdził to starosta Jacek Kobyłka i dodał, iż naniesione na planach zmiany dwukrotnie wyłożono do publicznego wglądu, lecz zainteresowanie było wtedy żadne, zaś teraz cokolwiek skorygować będzie bardzo trudno.

Red.

     

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.