Już wiadomo, że lekarz przyjmujący w poradni ginekologiczno-położniczej Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Książu Wielkim – odchodzi. Po informacji, że pacjentki niechętnie z tej poradni korzystają, wójt - jako przewodniczący Rady Społecznej PZOZ – zarządził przeprowadzenie anonimowej ankiety. Wyłożono je w Przychodni, gdzie nie wypełniono ani jednej oraz w Urzędzie Gminy gdzie wypełniono osiem. Co w nich napisano?
W pięciu ankietach, panie które korzystają z poradni ginekologiczno-położniczej, jej funkcjonowanie oceniły pozytywnie i stwierdziły, że zatrudniony tam lekarz spełnia ich oczekiwania. W jednej ankiecie pacjentka, która także oceniła pozytywnie i poradnię i lekarza, wpisała jednak, iż do niej nie chodzi, bo „po wizycie wszyscy w Książu znają chorobę”… Czyli, że najprawdopodobniej ma jak najgorsze doświadczenia.
Kolejna ankieta już nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości. Pacjentka napisała w niej, że do miejscowej poradni ginekologiczno-położniczej nie chodzi, gdyż „informacje na temat zdrowia wypływają poza gabinet lekarski, a zatrudniony lekarz jest nieuprzejmy”. I dodała, iż lekarz jest także „nieprzystępny”, „nie nawiązuje z pacjentką rozmowy”, a „wszelkie informacje na temat zdrowia trzeba od niego wyciągać”.
W ostatniej (ósmej) ankiecie czytamy, że poradnia ginekologiczno-położnicza jest „słabo wyposażona”, brakuje w niej choćby aparatu USG. Nie można też wybrać sobie lekarza, a ten, który przyjmuje „nie przestrzega wyznaczonych godzin”. Co więcej, jest nie tylko niepunktualny ale i mało życzliwy. Ponadto „nie wyjaśnia dobrze chorób”.
Tym, którzy po tej publikacji poczują się urażeni – przypominamy, iż w ustawie „O prawach pacjenta” (z 6 listopada 2008 r.) zapisano m.in.:
Art. 8. Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych w warunkach odpowiadających określonym w odrębnych przepisach wymaganiom fachowym i sanitarnym. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych osoby wykonujące zawód medyczny kierują się zasadami etyki zawodowej określonymi przez właściwe samorządy zawodów medycznych.
Art. 13. Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego.
Red.