Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” na ostatnim swoim spotkaniu (3 września) uczcili pamięć Polaków poległych za Ojczyznę podczas II wojny światowej. Koleżanka Barbara Madejska, jako historyk, przedstawiła w skrócie wydarzenia związane z czasem niemieckiej okupacji, zwracając szczególną uwagę na bohaterów Ziemi Ksiąskiej, którzy zginęli w walce. Wymieniła również tych, którzy trafili do obozów koncentracyjnych. Wszystkich bardzo zainteresowała przyniesiona do obejrzenia oryginalna kenkarta Tekli Budziosz z domu Górka (był to ówczesny dokument tożsamości).
Następnie kol. Maria Folfasińska przybliżyła w swoim referacie literaturę związaną z wydarzeniami II wojny światowej. Jak stwierdziła, ta literatura stanowi przede wszystkim świadectwo historyczne i przez to jest dziejową przestrogą dla ludzkości. Opisuje wszak godzinę wielkiej próby, przed którą stanął człowiek. I nie zawsze okazywał się bohaterem. Zamieniał się bowiem także w donosiciela, zdrajcę, kata, a najczęściej w ofiarę. Skrajne warunki rujnowały wtedy wszelkie wartości etyczne, doprowadzając właśnie w skrajnych przypadkach do przemiany zwykłych dawniej ludzi w „ludzkie bestie”.
Regina Sławczyńska zaprezentowała wiersz poety - żołnierza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Elegia o...(chłopcu polskim)”, zapoczątkowując kolejne deklamacje patriotycznej poezji, które wkrótce zamieniły się w śpiewane ze wzruszeniem pieśni o podobnej treści: „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Wojenko, wojenko…”. Nadało to spotkaniu bardzo uroczystego, podniosłego charakteru, adekwatnego do wagi wydarzeń przypomnianych z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.
HS