W obchodach 101. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości główną rolę w Książu Wielkim odegrała młodzież. Zaprezentowany przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego okolicznościowy program artystyczny podbił bowiem serca wszystkich widzów, a na ich twarzach pojawiły się nawet łzy. Tak wzruszająco patriotyczne było to widowisko przygotowane przez Elżbietę Bałazy i Urszulę Szumerowską. - Czegoś podobnego jeszcze ani nie przeżyłem, ani nie widziałem w Święto Niepodległości – stwierdził publicznie, wychodząc w tym celu na scenę kiedy już ucichły gromkie oklaski, Jan Biesaga, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, były dyrektor Szkół na Zamku.
Uczniowie klasy VII i klasy IV najpierw zatańczyli poloneza. Zrobili to z takim wyczuciem melodii, a przy tym z taką gracją wykonywali przeróżne figury, że można było patrzeć na ten występ bez końca. Potem rymowanymi strofami wydeklamowali dzieje Polski od czasu uchwalenia Konstytucji 3 Maja, poprzez kolejne rozbiory, powstania narodowe, walkę z germanizacją oraz I wojnę światową – do odzyskania niepodległości.
Na scenie zjawiły się trzy ciemiężycielki (Austria, Prusy i Rosja) pętające umęczoną Ojczyznę łańcuchami niewoli. Aż wkroczył dziarsko wąsaty marszałek Józef Piłsudski by wraz z Legionami przynieść Polsce wyzwolenie.
W finale widowiska główną rolę odegrały patriotyczne pieśni, w których szczególnie przejmująco zabrzmiały partie solowe w wykonaniu: Weroniki Chabasiewicz, Macieja Kmery i Aleksandry Kozioł.
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny. Po niej nastąpiło przy asyście strażackich pocztów sztandarowych odsłonięcie tablicy pamiątkowej na placu Józefa Piłsudskiego, którego dokonali: Henryk Huma (przewodniczący Rady Gminy), Jagoda Spicha (wiceprzewodnicząca RG) oraz Grzegorz Ptak (przew. kom. budżetowej). Obelisk poświęcił ks. kanonik Edward Nowak w obecności wójta Marka Szopy.
Wiązanki kwiatów złożyli m. in. przedstawiciele władz powiatowych (starosta Jacek Kobyłka, członek zarządu Rafał Pawlik i wiceprzewodniczący RP Jan Biesaga) oraz dyrektor Szkół na Zamku Marek Płonczyński wraz z uczniami.
Przy obelisku wartę honorową pełniły harcerki z 40. Drużyny im. Zawiszy Czarnego działającej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, a krótki koncert uświetniający uroczystość dał zespół „Książowiacy”. Wystąpił on także z recitalem na początku akademii, którą rozpoczęły przemówienia okolicznościowe dyrektorki ZS-P Edyty Sychowskiej, wójta Marka Szopy i prezesa Zarządu Związku Powiatowego OSP RP Adama Domagały.
Red.