GMINA KSIĄŻ WIELKI

           B1m Chcesz mieć książeczkę z wieloma przepisami na smakowite  potrawy? A przy okazji popatrzeć na liczne, kolorowe fotografie z  tegorocznych dożynek gminnych?

Sto darmowych egzemplarzy tego  wydawnictwa, jakie przygotowało KGW w Zaryszynie, czeka na chętnych w  sekretariacie Urzędu Gminy.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warto więc się  pospieszyć.

 

 

    

       

     Koło Gospodyń Wiejskich w Zarszynie przygotowało publikację, jakiej w naszej gminie jeszcze nie było. Nie tylko dokumentuje ona przebieg dożynek z 18. sierpnia 2013 roku, ale zamieszcza także teksty prezentowanych wówczas ze sceny przyśpiewek. Przykładowo, gospodynie z Zaryszyna, pod przewodnictwem prezeski KGW – Beaty Banaś, zaśpiewały tak: „Panie gospodarzu otwierajcie wrota/ Przywieźliśmy wieńce ze szczerego złota/ Będziemy śpiewali i nie przestaniemy/ Aż dobrej gorzałki od was dostaniemy”… Z kolei KGW z Małego Książa zanuciło na inną nutę: „Jedzie rolnik piękną drogą/ Ma sześćdziesiąt lat/ I nadziwić się nie może/ Jak się zmienił świat/ Zamiast chatki willa stoi/ Kolektory ma/ Chodnik kostką wyłożony/ Samochody dwa/ Wokół trawnik i iglaki/ Ogród jak ze snu/ Oczko wodne i altana/ Można spocząć tu”….

 

B1

           

     A wszystko ilustrowane zdjęciami, na których być może czytelnik rozpozna także swoich znajomych lub nawet siebie. Dodatkowo, każde z dwunastu KGW, jakie działają obecnie w naszej gminie, podaje przepisy na swoje specjały kulinarne. Zaryszyn zdradza recepturę słynnego już Strogonowa, Książ Mały – domowych gołąbków, Książ Wielki proponuje zupę gulaszową, a Cisie wyśmienity bigos z fasolki szparagowej.

 

B2

             

     Najwięcej przepisów (aż 13!) podają gospodynie z Konaszówki. Z tego 11 to receptury na rozmaite babki, od piaskowej i drożdżowej po kokosową, cytrynową i ziemniaczaną. Nic więc dziwnego, że miejscowe KGW tak wyśpiewywało na dożynkach: „W Konaszówce Koło dwa lata istnieje,/ Za jego przyczyną coś się we wsi dzieje./ Choć kobiety wiejskie są zapracowane,/  Jeszcze czas znajdują na wspólne działanie.”

 

Red. 

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.