GMINA KSIĄŻ WIELKI

b_360_151_16777215_0_0_images_stories_2023_08_30-2.jpg     Na terenie naszej Gminy, na gruntach należących do Powiatu, powstaje nie strefa gospodarcza czy przemysłowa, lecz Miechowski Park Technologiczny z siedzibą w Książu Wielkim. Takie oświadczenie złożył starosta Jacek Kobyłka na ostatniej sesji RMiG (29 sierpnia). Jak podkreślił, specjalnie powołana rada tego Parku będzie decydować jaka firma rozpocznie tam działalność. Chodzi bowiem o to, by każdy funkcjonujący w tym miejscu zakład dawał gwarancję dochowania najwyższych standardów technologicznych oraz nie szkodził środowisku, a tym samym nie wytwarzał żadnych, niebezpiecznych odpadów, w tym ścieków.

     Właśnie dlatego, że te spełniające wszelkie normatywne wymagania ścieki z Parku Technologicznego trafią do naszej oczyszczalni w Książu Wielkim, otrzymano ponad 9 mln zł na jej gruntowną modernizację i rozbudowę. Ta inwestycja jest konieczna przede wszystkim dla naszej Gminy, by objąć siecią kanalizacyjną kolejne sołectwa oraz przyjmować rosnącą ilość przywożonego szamba. To, co do oczyszczalni wpłynie od firm, będzie stanowiło zaledwie ułamek tego, co wpłynie od mieszkańców – wyjaśnił burmistrz Marek Szopa. I dodał, że firma wyłoniona w przetargu zrealizuje inwestycję według zasady „zaprojektuj i wybuduj”, czyli najpierw przeprowadzi konsultacje społeczne by uzyskać decyzję środowiskową. W ocenie Burmistrza zajmie to sporo czasu zanim rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości.

     W części merytorycznej sesji Rady Miasta i Gminy, jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej w wysokości 2 mln zł (w tym 1 mln zł pochodzi z nagrody za „szczepienia”) na modernizację budynku Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Książu Wielkim. Jak poinformował jego kierownik lek. Andrzej Gumula, w nowym pawilonie dobudowanym od strony „Swojaka” zostanie ulokowany oddział rehabilitacji mieszczący się teraz w piwnicach, a cieszący się wielkim zainteresowanie pacjentów. Ponadto radni przyjęli „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Książ Wielki na lata 2023-2030”.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.