GMINA KSIĄŻ WIELKI

b_320_307_16777215_0_0_images_stories_2023_01_19-3.jpg     Najważniejszym zabytkiem miasta Książ Wielki jest obok Zamku na Mirowie, kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha. Jego proboszcz ks. kanonik Edward Nowak troszczy się o świątynię i nieustannie zabiega o dotacje pozwalające zachować ten bezcenny ślad minionych stuleci. Zawiadomiony przez burmistrza Marka Szopę o możliwości uzyskania nawet 3,5 mln zł z „Polskiego ładu” na rewaloryzację zabytków natychmiast wystąpił z wnioskiem o skierowanie tych funduszy na odnowę starych fresków pokrywających wnętrze kościoła. W pierwszej kolejności należy odświeżyć wystrój kopuły nad kaplicą św. Anny (zdjęcie), co jak wyliczono przed paru laty już wówczas miało kosztować ponad pół mln zł.

b_280_277_16777215_0_0_images_stories_2023_01_19-4.jpg     W przygotowaniu planu działań konserwatorskich będzie pomagał Stanisław Cichoń, który już doprowadził w naszej Gminie do odnowienia kilku zabytkowych, kamiennych kapliczek i figur z posągiem bł. Salomei w Książu Wielkim na czele. Na zdjęciu obok Stanisław Cichoń (po lewej) sporządza dokumentację fotograficzną świątyni (tu kaplicy św. Anny). Towarzyszący mu ks. kanonik Edward Nowak (po prawej) nie krył zadowolenia z nowych możliwości dofinansowania prac, ale też wykazywał ostrożny optymizm. Bo jak wyjaśniał, już tyle razy zapewniano go w Krakowie, że pieniądze na rewaloryzację się znajdą, lecz na tych zapewnieniach najczęściej się kończyło.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.