GMINA KSIĄŻ WIELKI

Państwo zarezerwowało w budżecie wystarczające środki, by w ciągu trzech lat objąć wychowaniem przedszkolnym 90 proc. polskich dzieci w wieku 3-5 lat. Te pieniądze, przekazane gminom, pozwolą poszerzyć sieć przedszkoli oraz obniżyć opłaty uiszczane przez rodziców – to główne informacje jakie przekazała na spotkaniu w Książu Wielkim posłanka na Sejm (PO) Katarzyna Matusik-Lipiec.

W spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyli nasi radni z komisji oświatowej i rewizyjnej oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Jak zapewniła posłanka, pierwsza transza dopłat do przedszkoli wpłynie we wrześniu tego roku i wyniesie za cztery miesiące (wrzesień - grudzień) 333 zł na jedno dziecko. Kolejne dotacje przekazywane samorządom będą rosły. I tak w roku 2014 wyniosą (w sumie na jedno dziecko) 1.136 zł, w 2015 – 1.396 zł a w 2016 – 1.433 zł.

- Państwo, przekazując gminom te pieniądze, zamierza wyrównać dysproporcje w rozwoju dzieci. Bo obecnie w środowiskach wiejskich wychowaniem przedszkolnym objęto średnio 56 proc. dzieci w wieku 3-5 lat, a w dużych miastach – 87 proc. Zachętą dla rodziców ma być nie tylko łatwiejszy dostęp do placówek oświatowych, ale i niższe opłaty za pobyt ich dzieci. Stawka za każdą godzinę ponad czas normatywny (pięć godzin) nie będzie mogła przekraczać 1 zł – tłumaczyła Katarzyna Matusik-Lipiec.

b_150_100_16777215_0_0_images_stories_k-lip.jpg

Jako posłanka pracuje w sejmowej komisji oświaty i pilotuje przygotowanie oraz konsultacje projektu nowej ustawy o wychowaniu przedszkolnym.

 

Red.

 

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.