GMINA KSIĄŻ WIELKI

Zdaniem przewodniczącego Rady Gminy w Książu Wielkim, Henryka Humy, rok 2013 powinien zaznaczyć się zwiększoną inicjatywą radnych. – Właśnie minęła połowa naszej obecnej kadencji. Tyle czasu wystarczy, by zorientować się w pracy samorządu oraz w tym, co jeszcze trzeba dla naszej gminy zrobić w pierwszej kolejności. I nie tracąc czasu na jałowe dyskusje, proponować optymalne rozwiązania – uważa przewodniczący.

 

 

 

Jak dodaje, między innymi w tym celu, by dać szansę inicjatywy każdemu radnemu, zmieniono statut gminy. W jego nowej wersji, uchwalonej na sesji jednogłośnie, znalazł się Art. 58, stwierdzający w punkcie pierwszym, iż „inicjatywę uchwałodawczą posiada każdy z radnych”. Co ważne: projekt uchwały, oprócz postanowień merytorycznych, musi zawierać jej uzasadnienie wraz z informacją o skutkach finansowych.

Dla mieszkańców bardzo istotny jest Art. 74, mówiący, że w posiedzeniach komisji rady (a zatem nie tylko w sesjach) „może uczestniczyć publiczność, która zajmuje wyznaczone dla niej miejsca i może utrwalać przebieg obrad na nośnikach informacji”.

W oczekiwaniu na nowe inicjatywy całej rady i radnych z osobna, warto spróbować ocenić dotychczasowe dokonania naszych przedstawicieli w samorządzie gminy. Zapraszamy do wypowiedzi w temacie „Ranking samorządowców”, jaki został otwarty na naszym Forum Internetowym.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.