GMINA KSIĄŻ WIELKI

Uczniowie zwijają bariery z folii     Także tej wiosny, jak to robią uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół na Zamku od 15 lat, uratowano przed rozjechaniem na szosie przy stawach w Książu Wielkim kolejne 4 tysiące żab. Mnożąc to przez 15 otrzymujemy imponującą liczbę 60 tysięcy tych ocalonych, pożytecznych płazów, które dzięki ludziom zdołały się bezpiecznie przedostać z miejsc zimowania w lesie do wody, by tam dokonać prokreacji. Obecnie trwa zwijanie barier z folii (zdjęcie), które przez kilka tygodni uniemożliwiały żabom wtargnięcie na asfalt prosto pod koła pojazdów. Wprawdzie ustawiono na tym odcinku szosy znaki ostrzegawcze: „Uwaga płazy” i ograniczenie prędkości, ale gdyby nie ta szkolna akcja w niebezpieczeństwie znalazłyby się zarówno zwierzęta jak i kierowcy.

    Oszacowana liczba uratowanych płazów jest wiarygodna gdyż wynika z przeliczenia ilości wiaderek, do których zbierano trzy razy dziennie żaby gromadzące się pod barierą z folii, aby je potem przenieść na drugą stronę szosy i wypuścić do stawów. W tegorocznej akcji, oprócz uczniów Zespołu Szkół na Zamku, uczestniczyły aktywnie również mieszkające tam w schronisku panie, które przybyły z Ukrainy chroniąc się przed wojną.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.