GMINA KSIĄŻ WIELKI

     W roku 2021 zmarło 68 mieszkańców Gminy Książ Wielki. W większości byli to mężczyźni – 38. Natomiast urodzeń nowych obywateli odnotowano zaledwie 32 (15 dziewczynek i 17 chłopców). Znaczy to, że przyrost naturalny mamy już nie tyle ujemny, co alarmująco ujemny, gdyż nasza Gmina wręcz wyludnia się. Wydawałoby się, iż główną przyczyną jest trwająca od dwóch lat epidemia koronawirusa i wciąż niski poziom zaszczepionych mieszkańców, chociaż i tak był u nas najwyższy w całym powiecie oraz regionie. Jednak porównanie tych danych do roku 2019 podważa te wnioski…

     Otóż w roku 2019, kiedy epidemii koronawirusa jeszcze nie było, w Gminie Książ Wielki zmarło 84 mieszkańców (43 kobiety i 41 mężczyzn), czyli znacznie więcej niż w roku 2021 (68). Natomiast dzieci urodziło się aż dwukrotnie więcej niż w roku 2021, bo 64 (25 dziewczynek i 39 chłopców). Z tego porównania wynika, iż chociaż liczba zgonów – nawet mimo epidemii koronawirusa - ostatnio spada, to jeszcze bardziej spada liczba narodzin.

     Komentarz: Jak widać, tu już nie pomaga sztandarowy program PiS „500+”, bo jego pozytywne dla demografii efekty unicestwił, także z inicjatywy PiS, kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ograniczający reprodukcyjne prawa kobiet. Narzucono im w tej dziedzinie rolę bezwolnych inkubatorów, nawet wtedy gdy zagraża to ich życiu.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.