GMINA KSIĄŻ WIELKI

     Od 25 października do 30 listopada trwały w naszej Gminie konsultacje społeczne w sprawie wniosku o nadanie statusu miasta dla Książa Wielkiego, a właściwie o przywrócenie mu praw miejskich, które dawniej posiadał przez kilka stuleci będąc stolicą rozległego powiatu. Na blisko 5 tys. mieszkańców 22 sołectw ankiety wypełniło 535 osób: 371 na tak, 119 na nie, a 32 wstrzymały się od głosu. Ponadto 13 ankiet było nieważnych. Gdzie i jak głosowano?

     W samym Książu Wielkim wypełniono zaledwie 28 ankiet, w tym 20 na tak i 8 na nie. Najwięcej głosów zebrano w Częstoszowicach – 66 (39 na tak, 19 na nie, 7 wstrzymujących się i 1 nieważny), w Trzonowie – 51 (odpowiednio: 41–4–6) oraz w Cisiu – 46 (39-5-2). W Łazach nie wypełniono ani jednej ankiety, w Zaryszynie 2 (obie na nie), a w Małoszowie 8 (5 na tak, 3 na nie). W głosach sprzeciwu (21 na nie) przewodził Książ Mały-Kolonia, Częstoszowice (19 na nie) i Cisia Wola (10).

     Zakończone konsultacje społeczne stanowiły wymóg obowiązkowy przy staraniu się o nadanie statusu miasta dla Książa Wielkiego. Wypadły zdecydowanie pomyślnie gdyż 70 proc. ankietowanych poparło ten zamiar. Niemniej stanowiły one wyłącznie głos doradczy, a nie rozstrzygający w trwającym procesie administracyjnym, zapoczątkowanym przegłosowaną na wniosek wójta Marka Szopy stosowną uchwałą Rady Gminy.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.