GMINA KSIĄŻ WIELKI

Mercedesy dowożące uczniów do szkół     Należące do Gminy autobusy (jeden duży, dwa mniejsze i bus) oraz dwa autobusy wynajmowane, każdego dnia nauki pokonują prawie 1.000 km dowożąc uczniów do szkół. Na pokrycie kosztów tego zadania zarezerwowano w budżecie 578 tys. zł. Bowiem zgodnie z ustawą o systemie oświaty jeśli droga dziecka do szkoły jest dłuższa niż 3 km (dla uczniów klas I-IV) albo dłuższa niż 4 km (dla uczniów klas starszych) – samorząd ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport. Czy jednak liczy się odległość z domu do szkoły, czy z domu do punktu zbiórki jakim jest przystanek autobusowy? Kwestię tę rozstrzygnął ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny uznając, iż chodzi tu o „drogę pokonywaną przez dziecko samodzielnie”, a więc drogę z domu bezpośrednio do szkoły albo drogę z domu do punktu zbiorczego, skąd dziecko jest zabierane przez autobus szkolny, zatem znajduje się już pod opieką placówki oświatowej.

     W naszej Gminie (w sołectwach: Cisie, Częstoszowice i Zaryszyn), znajdują się domy stosunkowo odległe od przystanków autobusu szkolnego. Jednakże mieszkający tam uczniowie nigdzie nie mają dalej do punktów zbiórek niż 1,5 km, zatem znacznie mniej niż wskazane w ustawie oświatowej 3 i 4 km. Dlatego powtarzające się postulaty rodziców o podjeżdżanie autobusu pod ich drzwi nie posiadają prawnego uzasadnienia, więc także szans na realizację.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.