GMINA KSIĄŻ WIELKI

Sesja Rady Gminy w nowej sali konferencyjnej     Na wtorkowej sesji Rady Gminy postanowiono wdrożyć procedurę związaną z nadaniem Książowi Wielkiemu praw miejskich. Tak się to nazywa formalnie, bo faktycznie stolica naszej Gminy będzie zabiegała o odzyskanie praw miejskich, które posiadała w latach 1380-1869. I na dodatek przez kilka wieków była stolicą powiatu obejmującego m.in. Miechów i Jędrzejów. Druga uchwała w tej sprawie określiła sposób przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Swój podpis popierający zamianę statusu Książa Wielkiego z wiejskiego na miejski, będzie można złożyć u sołtysów podczas zbierania przez nich podatków.

     Przy okazji wójt Marek Szopa sprostował kilka krążących plotek, które przeinaczają fakty. Otóż nie jest prawdą, że kiedy Książ Wielki stanie się miastem automatycznie wzrosną tu podatki. O ich wysokości decyduje bowiem Rada Gminy i to jest zależne wyłącznie od jej decyzji. Podobnie fałszywa jest teza o odebraniu nauczycielom tzw. dodatku wiejskiego, przysługuje on bowiem pedagogom zatrudnionym w miejscowościach liczących do 5 tys. mieszkańców, a tylu to ma cała nasza Gmina, czyli Książ Wielki łącznie z pozostałymi (21) sołectwami.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.