GMINA KSIĄŻ WIELKI

Telefony alarmowe     Od 20 kwietnia mieszkańcy Krakowa, a od 27 kwietnia mieszkańcy powiatu miechowskiego dzwoniąc do straży pożarnej na numer 998, usłyszą komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”. Od tego bowiem dnia nastąpi przełączenie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, więc dla osób zgłaszających konieczność interwencji Państwowej Straży Pożarnej nie będzie miało znaczenia, który numer wybiorą: 998 czy 112.

     Centrum Powiadamiania Ratunkowego działa jak swego rodzaju „filtr”, przez który do służb trafiają tylko zgłoszenia wymagające ich interwencji. „Odsiewane” są te niezasadne, czyli fałszywe lub anulowane, stanowiące w sumie ponad 60 proc. wszystkich zgłoszeń. Przejęcie ich obsługi z numeru alarmowego 998 przez operatorów CPR-ów spowoduje zatem odciążenie służb ratunkowych. Dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej będą otrzymywali z CPR-u tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub środowisko.

     Numer alarmowy 998 będzie funkcjonował w dalszym ciągu, ale po jego wybraniu – przypomnijmy - połączymy się już nie z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej (jak dotychczas), a z operatorem numeru alarmowego CPR-u. Dodajmy, że zgłoszenia wymagające interwencji PSP są w CPR-ach przyjmowane od wielu lat i operatorzy mają doświadczenie w ich obsługiwaniu.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.