GMINA KSIĄŻ WIELKI

Szczepienia     W naszym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej trwają szczepienia seniorów 80+ przeciwko koronawirusowi. Pani Joanna po domięśniowym zastrzyku (na zdjęciu) powiedziała, że poczuła tylko lekkie ukłucie igły. Jak informują pielęgniarki, pacjenci znoszą ten zabieg bardzo dobrze i nie występują po nim komplikacje zdrowotne. Każdego dnia szczepi się sześcioro osób w godzinach od 13. do 14.30. W większości przywozi je do Książa Wielkiego rodzina, a kto własnego transportu nie ma, organizuje go po zgłoszeniu Gmina. Ponadto do osób niepełnosprawnych wyjeżdża ekipa mobilna. Tak będzie przez najbliższe 1,5 miesiąca gdyż tygodniowo Ośrodek otrzymuje 30 dawek, a zapisanych po nie seniorów 80+ jest 180. Potem nastąpi druga dawka co potrwa kolejne 1,5 miesiąca.

     Seniorów 70+, którzy mają być szczepieni w drugiej kolejności, mamy w naszej Gminie 800. Już zapisało się na zastrzyk 510 osób i lista jest wciąż otwarta. – Liczę, że dawek otrzymamy więcej bo jeśli nadal będzie ich tygodniowo tyle samo, to szczepienie dwoma dawkami seniorów 70+ może potrwać cały rok, chociaż my moglibyśmy zrobić to w miesiąc lub dwa – twierdzi Andrzej Gumula, kierownik PZOZ w Książu Wielkim. Dodajmy, że przy tak ograniczonym dostępie do szczepionek zaaplikowanie ich w dwóch ratach wszystkim pacjentom naszego Ośrodka zajęłoby blisko 10 lat, co mija się z celem.

Ankieta     Osoby przychodzące na szczepienie wypełniają najpierw ankietę odpowiadając w niej (przez zakreślenie pola „tak” albo „nie”) na osiem pytań co do samopoczucia, kontaktów z chorymi na koronawirusa czy wyjazdów zagranicznych. Wystarczy jedna odpowiedź twierdząca, by należało przełożyć termin. Niemniej ostateczną decyzję podejmuje tu lekarz, do którego trzeba się zgłosić przed zastrzykiem. – Poza pytaniami w ankiecie rozstrzygające o zakwalifikowaniu pacjenta do otrzymania dawki są dwie zasadnicze kwestie: czy nie ma jakiegoś stanu zapalnego sygnalizowanego przez gorączkę oraz czy nie przechodził wstrząsu będąc uczulonym na leki – wyjaśnia lek. Andrzej Gumula.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.