GMINA KSIĄŻ WIELKI

Fotowoltaika     Po wielomiesięcznych opóźnieniach spowodowanych przeciągającymi się protestami uczestników przetargu – jego zwycięzca firma SANITO przystępuje do montażu instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Chęć założenia tych pierwszych zgłosiło 115 mieszkańców naszej Gminy. Chętnych na kolektory jest mniej - 78. Obecnie pracownik UG (telefon wew. 25) potwierdza aktualność zgłoszeń. Wkrótce każdy zapisany na liście i zweryfikowany otrzyma do podpisania porozumienie, które określi dokładną kwotę wkładu własnego (1,7–2,0 tys. zł na każdy kW) oraz termin jej wpłaty na wydzielony rachunek. Dopiero po uiszczeniu całej sumy zostanie zawarta z danym mieszkańcem umowa i wydane zlecenie do montażu urządzeń. Będą one, podobnie jak w przypadku oczyszczalni przydomowych, przez 5 lat własnością Gminy, a po tym okresie odkupimy je za złotówkę. Dodajmy, iż zastosowana aparatura jest wysokiej klasy i posiada wszelkie wymagane certyfikaty. Przykładowo producent paneli fotowoltaicznych gwarantuje ich prawidłową pracę przynajmniej przez 25 lat i zapewnia, że działają one także w pochmurne dni.

Konwertor     Jeden panel dający 280-290 W mocy ma wymiary (w mm) 1650/992/35. Elementy fotowoltaiczne przykrywa grube na 3,2 mm hartowane szkło o wysokiej odporności mechanicznej, umieszczone w aluminiowej ramie. Od spodu panele zabezpiecza tworzywo sztuczne (winyl). Z kolei zastosowane konwertory (na zdjęciu obok) przemieniające prąd stały z ogniw na dostosowany do parametrów sieci energetycznej prąd przemienny, mają aż 97,5 proc. sprawności i niewielkie wymiary: 480/448/200. Jako urządzenia beztransformatorowe są chłodzone naturalnie i generują niski poziom hałasu (poniżej 35 dB).

     Oto podstawowe tabele z parametrami tych paneli fotowoltaicznych oraz konwertorów. Natomiast dalsze dane techniczne obejmujące także kolektory solarne znajdziemy TUTAJ.

     Przy czym zastrzeżono, iż znajdujące się tam dokumenty dotyczą urządzeń zaoferowanych przez Wykonawców na etapie składania ofert i możliwe jest wprowadzenie rozwiązań równoważnych, które spełniać będą co najmniej wymogi postępowania przetargowego lub  wprowadzą rozwiązania korzystniejsze. 

Red.

Parametry ogniwParametry konwertora

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.