GMINA KSIĄŻ WIELKI

Kapliczka w BoczkowicachKapliczka w BoczkowicachKapliczka w Boczkowicach     Najstarsza i chyba najpiękniejsza kapliczka w naszej Gminie, stojąca w centrum Boczkowic przy głównej drodze pod drewnianą chałupą nr 56, doczekała się renowacji. Ten cenny, barokowy zabytek ufundowano w roku 1605, zatem liczy już ponad cztery stulecia. Ma kształt kamiennej kolumny w typie „Bożej Męki” i pokrywają go liczne płaskorzeźby. Prace sfinansowane ze środków Powiatu Miechowskiego (13 tys. zł) i Województwa Małopolskiego (19,5 tys. zł), prowadzi ekipa konserwatorów.

Figura Salomei w Książu WielkimFigura Salomei w Książu Wielkim     Natomiast w Książu Wielkim nieodmiennie czeka na podobną renowację kamienna figura bł. Salomei, stojąca na rozstaju dróg przy remizie OSP i mocno już nadgryziona zębem czasu. Jak zapowiada wójt Marek Szopa, i ona doczeka się wkrótce prac konserwacyjnych, które sfinansuje Gmina wspólnie z miejscową parafią. A przy tej okazji zabytek zostanie ustawiony w bezpieczniejszym miejscu, dalej od ruchliwej jezdni.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.