GMINA KSIĄŻ WIELKI

K-szkolaKW

Jedna po drugiej, odbyły się rano 3 września, trzy inauguracje roku szkolnego w Książu Wielkim: w podstawówce, w gimnazjum oraz w liceum i technikum. Tradycyjnie, najbardziej tę uroczystość przeżywali pierwszoklasiści.

 

Jak powiedział do uczniów Szkoły Podstawowej im. ppłk Juliana Malinowskiego w Książu Wielkim, wójt gminy Marek Szopa: "Cały świat będzie dla was, jeśli tylko zechcecie. Zależy to przede wszystkim od waszej pracy".

 

Do dwóch przedszkoli, trzech podstawówek oraz jednego gimnazjum w gminie chodzi obecnie 673 uczniów i przedszkolaków. To mniej o 24 osoby niż rok temu. Jednak komplet dzieci w przedszkolu wskazuje, iż większego niż teraz niżu demograficznego nie będzie. Gmina zarezerwowała w tegorocznym budżecie na oświatę ponad 5,6 mln zł. Na tę kwotę złoży się 4,5 mln zł ministerialnej dotacji oraz ponad 1,1 mln zł środków własnych. Większość tych pieniędzy (4,1 mln zł) pójdzie na wynagrodzenia nauczycieli oraz pochodne.

 

Jak wyliczono, średni koszt utrzymania jednego ucznia wzrósł w ostatnich latach znacząco i w tym roku szkolnym wyniesie 8.634 zł. Dla porównania, dwa lata temu wynosił 7.199 zł. Warto wiedzieć, iż gminna oświata to największy, miejscowy zakład pracy, gdyż zatrudnia ogółem 90 osób, podczas gdy w urzędzie i jego agendach pracują 34 osoby.

 

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.