GMINA KSIĄŻ WIELKI

Wydarzenia

     Po unieważnieniu przez Gminę przetargu na odbiór odpadów z racji zbyt wysokich zaoferowanych cen, obecnie na podstawie dwumiesięcznej umowy -  w styczniu i lutym 2020 r. śmieci wywozi dotychczasowy kontrahent – firma MPGO. Jednocześnie trwają negocjacje (z udziałem radnych) pomiędzy MPGO oraz korzystającą z naszego składowiska firmą EMPOL w sprawie ich wspólnego wystartowania w kolejnym przetargu, który będzie rozstrzygnięty do końca lutego. Jak informuje wójt Marek Szopa, intencją władz Gminy Książ Wielki jest utrzymanie stawki opłaty (20 zł miesięcznie od osoby) przez cały bieżący rok. Poniżej zamieszczamy harmonogram odbioru odpadów w styczniu i lutym 2020 r. oraz podajemy link do jego pobrania.

Czytaj więcej...

Posiedzenie zarządu Związku Gminnego OSP     - Oddaję szacunek wójtowi Markowi Szopie oraz strażakom Gminy Książ Wielki za ich ofiarność w służbie i nieustające starania o wysoki poziom wyszkolenia oraz właściwy stan sprzętu i remiz – stwierdził Adam Domagała, prezes Zarządu Związku Powiatowego OSP RP w Miechowie, który uczestniczył w posiedzeniu zarządu naszego Związku Gminnego OSP, jakie odbyło się w środę, 15 stycznia. Podsumowano na nim dokonania roku ubiegłego i wytyczono zadania na rok kolejny. Na zdjęciu, z prawej strony stojącego wójta Marka Szopy (prezesa zarządu Związku Gminnego OSP) siedzi naczelnik gminny OSP Kazimierz Kamiński, a przy nim prezes Adam Domagała. Natomiast ze strony lewej Wójta widzimy radnego Marcina Walczyńskiego, naczelnika OSP w Moczydle, które zdobyło tytuł najlepszej drużyny strażackiej w powiecie.

Czytaj więcej...

     Rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na zakup oleju napędowego używanego w gospodarstwie rolnym, powinien w terminie od 3 lutego do 2 marca 2020 roku złożyć odpowiedni wniosek do Wójta (w zależności od lokalizacji gruntów) wraz z fakturami VAT (albo ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. Szczegółowe informacje na ten temat wraz z określeniem procedury, formularzami wniosku, zestawienia faktur oraz oświadczenia – można pobrać poniżej.

Czytaj więcej...

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od 1 stycznia 2020 r. należy wpłacać na rachunek nr:
15 85910007 3200 0877 1823 0012

KBS Oddział Miechów, Filia w Książu Wielkim.

Stawka opłaty wynosi 20 zł miesięcznie od osoby.

Sesja Rady Gminy, 29.12.2019 r.

     To nie Rada Gminy w Książu Wielkim (na zdjęciu), lecz rząd premiera Morawieckiego w Warszawie realizuje krajową politykę gospodarowania odpadami komunalnymi, w wyniku której nasi mieszkańcy za odbiór swoich śmieci muszą zapłacić teraz w sumie nie 390 tys. zł rocznie jak było dotąd, ale ponad trzy razy więcej, bo aż 1.205 tys. zł czyli 1,2 miliona. Jeśli podzielić tę kwotę przez liczbę zameldowanych u nas osób (na okrągło 5.000) wychodzi 240 zł na głowę i dzieląc to przez 12 miesięcy mamy stawkę 20 zł. Jak widać, nie spadła ona z nieba tylko z Warszawy, i wynika z prostego rachunku. Jego prawidłowość zakwestionował jednak radny Mirosław Michta, głosując podczas sesji 28 grudnia przeciwko temu arytmetycznemu działaniu. Wątpliwości co do wyniku tego dzielenia mieli również dwaj inni radni: Marek Płonczyński i Zdzisław Ptak, gdyż wstrzymali się od głosu. Pozostałych 13 członków Rady Gminy - głosując na tak - nie miało wątpliwości, że 1,2 mln zł podzielone przez 5 tys. osób, a następnie przez 12 miesięcy daje 20 zł i taka musi być stawka opłaty za odbiór śmieci w roku 2020, bo przecież wciąż jeszcze 2 x 2 = 4.

Czytaj więcej...

Zespół "Książowiacy"

     W mijającym roku 2019 Książowiacy prezentowali się na noworocznych koncertach kolęd i pastorałek w wielu kościołach: od Domaszowic i Włoszczowy w woj. świętokrzyskim, po naszą Antolkę, Kozłów, Przesławice, Racławice oraz Zamek na Mirowie w Książu Wielkim. W kwietniu zespół wziął udział w XI Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej w kategorii dorosłych i dzieci. W maju dano występy z patriotycznym repertuarem w Książu Małym oraz w Tuczempach. Następnie, przy udziale licznie zgromadzonej publiczności, zaśpiewano na Dożynkach Gminnych w Książu Wielkim, Dożynkach Powiatowych w Słaboszowie oraz Dożynkach Parafialnych w Antolce.

Czytaj więcej...

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.