GMINA KSIĄŻ WIELKI

Wydarzenia

I tura wyborów prezydenckich 2020     Według oficjalnych wyników wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył w Polsce 43,50 proc. głosów natomiast Rafał Trzaskowski 30,46 proc. W Małopolsce Duda miał zwolenników więcej - 51,11 proc., a Trzaskowski mniej – 23,92 proc. W powiecie miechowskim te dane wyglądają następująco: Duda – 61,50 proc., Trzaskowski – 16,20 proc., zaś w naszej Gminie (kliknij tutaj) za Dudą opowiedziało się aż 68,31 proc. głosujących, a za Trzaskowskim tylko 12,94 proc. Trzecie miejsce przypadło Hołowni (7,28 proc.), czwarte Bosakowi (5,35 proc.), piąte Kosiniakowi-Kamyszowi (3,72 proc.) i szóste Biedroniowi (1,82 proc.). Dla porównania, w Krakowie Trzaskowski zdobył 37,97 proc. głosów (Duda 31,84 proc.), w Warszawie za Trzaskowskim opowiedziało się aż 47,58 proc. wyborców (za Dudą 26,91 proc.), a poparcie dla Trzaskowskiego przez Polaków mieszkających za granicą wyniosło 48,13 proc. (Dudy 20,86 proc.).

Czytaj więcej...

Dobry start     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Książu Wielkim informuje, że 1 lipca rusza nabór wniosków w formie elektronicznej do programu „Dobry Start” na rok szkolny 2020/2021. Składamy je przez stronę empatia.mpips.gov.pl. albo przez bankowość elektroniczną czy portal PUE ZUS. Natomiast od 1 sierpnia wniosek można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, jednak nie później niż do 30 listopada. Poniżej podajemy więcej szczegółów.

Czytaj więcej...

Wybory Prezydenta RP     W naszej Gminie uprawnionych do głosowania jest ponad cztery tysiące osób (dokładnie: 4.190). W najbliższą niedzielę do ich dyspozycji zorganizowano, jak w przypadku poprzednich wyborów, dziesięć obwodowych komisji, a jedenastą dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Mianocicach. Niemal wszyscy będą głosowali osobiście gdyż wydano u nas tylko 17 pakietów korespondencyjnych.  Natomiast do wykazu wyborców dopisało się aż 50 osób. Ponadto 20 innych pobrało zaświadczenia upoważniające do głosowania w dowolnym miejscu. Poniżej przypominamy gdzie znajdują się lokale wyborcze i mieszkańcy jakich sołectw są do nich przypisani, ale najpierw informujemy o zasadach obowiązujących podczas głosowania z powodu epidemii koronawirusa.

Wybory 2020      Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7. do godziny 21. Jeśli ustawimy się w kolejce jeszcze przed godziną 21., nie możemy nie oddać głosu - musimy zostać wpuszczeni do lokalu. Ponadto, zgodnie z pkt. 76. uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, dana komisja może m.in. zarządzić przedłużenie głosowania, jeśli uważa, że jest to uzasadnione. Wtedy dany lokal będzie otwarty dłużej niż do godz. 21. W komisjach wyborczych poza obostrzeniami związanymi z noszeniem maseczek i zachowaniem dystansu, obowiązuje limit osób. Jak rozporządził minister zdrowia, w lokalu wyborczym jednocześnie może przebywać jedna osoba na każde 4 metry kwadratowe (z wyłączeniem członków komisji, mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych).

Red.

Czytaj więcej...

Trzonów, droga dojazdowa do pól     Każdego roku utwardza się w naszej Gminie przynajmniej jedną drogę dojazdową do pól. Bo wiadomo, maszyny rolnicze są coraz cięższe, coraz szersze i coraz droższe, więc wymagają odpowiednio lepszych warunków komunikacyjnych, a zwłaszcza utwardzonej choćby tłuczniem nawierzchni. Takie inwestycje nie są tanie i z reguły zamykają się kwotą kilkuset tys. zł, do której połowę dopłaca Urząd Marszałkowski. Decyzją Rady Gminy obecnie trwają prace przy polnej drodze o długości 1 km, prowadzącej od Książa Małego-Kolonii do Trzonowa. To zdjęcie wykonano od strony Trzonowa gdzie już nawieziono pierwsze ciężarówki kamieni.

Czytaj więcej...

Komisja urbanistyczno-architektoniczna     Aby móc realnie planować rozwój naszej Gminy musi najpierw powstać studium jej zagospodarowania przestrzennego. Właśnie ukończono pierwszą wersję tego ważnego opracowania, uzupełnionego o mapy. Pozytywną opinię na jego temat, aczkolwiek z licznymi uwagami, wydała obradująca w Książu Wielkim w środę (17 czerwca) komisja urbanistyczno-architektoniczna. Na zdjęciu obok prezentujemy cały jej skład. Jako pierwszy od prawej siedzi uczestniczący w debacie wójt Marek Szopa, a przy nim przewodniczący tej komisji architekt Janusz Zdzisławski. Dalej widzimy architekt Agatę Anioł, następnie Ewę Kawiorską (kierownika referatu infrastruktury w UG), Annę Woźnicką (głównego projektanta studium) i Krzysztofa Tarapacza (UG).

Czytaj więcej...

Nowy zarząd KGW w Mianocicach     Walne zgromadzenie stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Mianocicach przyjęło pisemne rezygnacje członków dotychczasowego zarządu i w jawnym głosowaniu powołało nowy jego skład. Na przewodniczącą wybrano Monikę Dudzicz, zastępcą przewodniczącego została Anna Kwaśniewska, sekretarzem – Marta Lupa, skarbnikiem – Ireneusz Szuba, a Jolanta Czekaj członkiem zarządu. Na zdjęciu, przed nową świetlicą wiejską w Mianocicach, którą w imieniu Gminy zarządza miejscowe KGW, stoją kolejno: wójt Marek Szopa, wiceprzewodnicząca Anna Kwaśniewska, przewodnicząca Monika Dudzicz oraz Ireneusz Szuba - skarbnik i sołtys Mianocic w jednej osobie.

Czytaj więcej...

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.