GMINA KSIĄŻ WIELKI

Gmina Książ Wielki położona jest w północnej części województwa małopolskiego w powiecie miechowskim, na pograniczu Wyżyny Miechowskiej i Garbu Wodzisławskiego. Zajmuje obszar 138 km kw., z czego 67 proc. stanowią użytki rolne, a 27 proc. lasy. Największy kompleks - las "Chrusty" ma powierzchnię 13 km kw. i znajdują się w nim dwa rezerwaty przyrody: Lipny Dół oraz Kwiatkówka. To nasycenie lasami, pagórkowaty, poprzecinany wąwozami krajobraz i przepływająca z zachodu na wschód piękną doliną rzeka Nidzica - stanowią o dużej atrakcyjności tego terenu. Wielu mieszkańców pobliskich aglomeracji miejskich (głównie z Krakowa i Śląska) buduje tu domki letniskowe a także osiedla się na stałe.

Liczba mieszkańców gminy, liczącej 22 sołectwa, wynosi prawie 5.600 osób. Daje to średnią gęstość zaludnienia - 40 osób na km kw. Głównym źródłem utrzymania jest praca w rolnictwie z nastawieniem na hodowlę trzody chlewnej, uprawę zbóż oraz buraków cukrowych. Rozwojowi rolnictwa sprzyjają dobre ziemie, przeważnie rędziny. We wschodniej części gminy występują także gleby lessowe.

W gminie czynne są: przedszkole, trzy szkoły podstawowe, gimnazjum oraz Zespół Szkół Rolniczych z siedzibą w zamku "Mirów" w Książu Wielkim (dawna rezydencja Wielopolskich). Działa także Dom Pomocy Społecznej dla osób starszych i samotnych w dawnym pałacu Hallerów w Mianocicach oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w dawnym dworze Zdziechowskich w Rzędowicach.

Wzdłuż przecinającej teren gminy drogi krajowej nr 7, prowadzi działalność pięć lokali gastronomicznych w miejscowościach: Antolka, Książ Wielki i Moczydło, z których dwa (Antolka i Książ Wielki) zapewniają także miejsca noclegowe.

Cały obszar gminy objęty jest siecią wodociągową oraz telefoniczną. Miejscowości Książ Wielki i Wielka Wieś wyposażone są w sieć kanalizacyjną, odprowadzającą ścieki do oczyszczalni. W najbliższych latach planowana jest rozbudowa tej sieci. W sołectwach oddalonych od oczyszczalni głównej, wybudowano ostatnio, korzystając z dotacji unijnych, szereg oczyszczalni przydomowych. Dzięki temu zlikwidowano większość tzw. szamb, co znacznie zmniejszyło zagrożenie środowiska naturalnego.

 

Obszar Gminy Książ Wielki znajduje się w regionie klimatycznym śląsko-małopolskim. Oto statystyki (na podstawie wieloletnich danych) charakteryzujące pogodę na naszym terenie:
- średnia temperatura stycznia: 3,0 °C

- średnia temperatura lipca: 17,7 °C

- czas trwania termicznej zimy (liczba dni o średniej temp. poniżej 0 °C): 92 dni

- czas trwania termicznego lata (liczba dni o średniej temp. powyżej 15 °C): 91 dni

- liczba dni pogodnych (o najmniejszym zachmurzeniu): 62 dni

- liczba dni pochmurnych (o najwyższym zachmurzeniu): 122 dni

- roczny opad atmosferyczny: 610 mm

- liczba dni z szatą śnieżną: 80 dni

- na terenie Gminy przeważają wiatry z kierunku zachodniego.

 

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.