GMINA KSIĄŻ WIELKI

8 strateg            Nasi Radni wysłuchali w miniony piątek (8 kwietnia) prezentacji Strategii Rozwoju Gminy Książ Wielki na kolejnych siedem lat. Obszerny dokument, liczący blisko sto stron, krótko podsumował wójt Marek Szopa. – Pokazujemy w nim wszystko to, co jeszcze trzeba w naszej Gminie zrobić. Ale szczegółowo omawiamy jedynie te zadania, na które mamy szansę uzyskać dofinansowanie unijne, i które radni uznali za priorytetowe.
            Strategia stwierdza na wstępie, iż „Niniejszy dokument został opracowany w celu stworzenia planu działań, jakie mają zostać podjęte w miejscowościach Gminy Książ Wielki, w latach 2016 - 2022 dla poprawy jakości życia ich mieszkańców, głównie w aspektach: społecznym i ekonomicznym”. Czyli realizacja planowanych działań ma zapewnić mieszkańcom równomierny dostęp do infrastruktury publicznej, bogatą ofertę społeczną oraz czyste środowisko. Co to wszystko znaczy w przełożeniu na język konkretów?
           Otóż z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego będziemy starać się o pieniądze m.in. na:
- przebudowę SP w Rzędowicach na dzienny dom seniora i Warsztaty Terapii Zajęciowej;
- budowę wielofunkcyjnego gmachu dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Książu Wielkim;
- remonty oraz budowy świetlic wiejskich (Mianocice, Książ Mały – Kolonia, Łazy, Trzonów, Głogowiany, Rzędowice, Krzeszówka);
- termomodernizację obiektów Gminy (placówki oświatowe, Urząd, bloki mieszkalne);
- montaż instalacji fotowoltaicznych (dla 300 gospodarstw domowych);
- rewitalizacja centrum Książa Wielkiego (budowa parkingów, modernizacja ulic, Rynku).
         Natomiast z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zamierza się uzyskać środki na remonty dróg gminnych o łącznej długości 14,5 km (Zaryszyn – Trzonów, Zaryszyn – Krzeszówka, Boczkowice – Giebułtów, Tochołów – Letnoga, Antolka – Cmentarz) i dróg dojazdowych do pól.
           Jak się szacuje, całkowity koszt realizacji Strategii Rozwoju na lata 2016 – 2022, wynosi 33 mln zł (średnio po 4,7 mln zł rocznie). Poziom dofinansowania poszczególnych zadań może wynieść od 40 do nawet 100 proc. zaplanowanych wydatków. Poziom i stan budżetu naszej Gminy jest w stanie zapewnić, dzięki odpowiedniemu montażowi finansowemu, potrzebny wkład własny do tych inwestycji.

Red.
           

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.