GMINA KSIĄŻ WIELKI

      Aby nie płacić 2 mln zł za rekultywację wysypiska w Książu Wielkim, Gmina najpierw założyła zarządzającą zamkniętym wysypiskiem spółkę, a następnie wydzierżawiła na 20 lat jego teren małopolskiej firmie EMPOL. Planuje ona zorganizować tam punkt przeładunkowy odpadów komunalnych i zobowiązała się jednocześnie do przeprowadzenia na swój koszt pełnej rekultywacji do końca okresu dzierżawy.

     Jak zapewnia prezes zarządu gminnej spółki, zastępca wójta Grzegorz Janus, wysypisko w Książu Wielkim zostało zamknięte. Do wyrównania poziomu zgromadzonych odpadów można używać wyłącznie materiałów dopuszczonych przepisami, przykładowo: gleby, piasku, popiołów, żużla. Natomiast planowane urządzenie tam punktu przeładunkowego firmy EMPOL nie będzie uciążliwe dla środowiska.
      Obecnie wjazd na składowisko jest zamknięty na kłódkę. Nadzoruje go pracownik zatrudniony przez Gminę, który prowadzi jednocześnie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla naszych mieszkańców. Spółka EMPOL tymczasem kompletuje wymagane dokumenty. W Gorlicach posiada jedną z większych w kraju przetwórnię odpadów komunalnych nadających się do odzysku, których rocznie może przerobić 230.000 ton, uzyskując z nich paliwo alternatywne.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.