GMINA KSIĄŻ WIELKI

Wizyta w Rzeszowie     Wójt Marek Szopa wraz ze starostą Jackiem Kobyłką oraz przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Świerczkiem, wizytowali 22 lipca Park Naukowo-Technologiczny w Rzeszowie, którego organizatorem jest miejscowe starostwo nazywające go „lokomotywą rozwoju”. Na 84 hektarach wyposażonych w pełną infrastrukturę, co kosztowało blisko 80 mln zł (przy dofinansowaniu z UE na poziomie 75 proc.), funkcjonuje tu już 21 firm zatrudniających ogółem 3 tys. osób. Każde przedsiębiorstwo (reprezentują zróżnicowane branże tzw. czystego przemysłu), zapłaciło za hektar gruntu wykupionego na własność średnio po 2 mln zł. Zarobek łatwo policzyć, a do tego dochodzą jeszcze uiszczane podatki.

Wizyta w Rzeszowie     Jak powiedział podczas spotkania informacyjnego Józef Jodłowski, Starosta Powiatu Rzeszowskiego, to było odważne przedsięwzięcie, ale radni przegłosowali je w roku 2012 jednomyślnie i zgodzili się także na zadłużenie w formie obligacji w wysokości 22 mln zł, aby uzyskać wkład własny do tej wielkiej, prorozwojowej inwestycji. Opłaciła się ona bardzo przede wszystkim mieszkańcom, bo powiat ma obecnie nadwyżki w budżecie, umożliwiające stałe podnoszenie standardu życia także w gminach oddalonych od Rzeszowa. Przykładowo, wybudowano tam m.in. dwa unikalne, bo pierwsze w Polsce, niezniszczalne mosty drogowe z materiałów kompozytowych: włókna szklanego, żywicy epoksydowej i spienionych tworzyw sztucznych. - Zachęcam moich kolegów samorządowców z Miechowa oraz Książa Wielkiego, by skorzystali z naszych doświadczeń i podążyli podobną drogą – stwierdził gospodarz spotkania Józef Jodłowski (na zdjęciach powyżej przemawia stojąc).

Wizyta w Rzeszowie     - My jesteśmy dopiero na początku tej drogi, którą wy już doszliście do sukcesu. Przykład waszego Parku Naukowo-Technicznego jest bardzo budujący, bo konkretny i niepodważalny. Z pewnością wykorzystamy te doświadczenia – zapewnił w odpowiedzi starosta Jacek Kobyłka i podziękował za prezentację inwestycji. Gospodarzom spotkania podziękował też przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek, zapraszając ich do odwiedzin w naszych stronach. Powołał się tu na historyczne związki Małopolski z Podkarpaciem.

Wizyta w Rzeszowie     W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Krakowa i Krakowskiego Parku Technologicznego. Jak podkreślano, wokół inicjatywy utworzenia przez Starostwo Miechowskie strefy gospodarczej w Gminie Książ Wielki, panuje bardzo sprzyjająca atmosfera gdyż ściśle tu współpracują zarówno samorządy, jak i urzędy państwowe oraz instytucje doradcze. Wcześniej odwiedzono już parki technologiczne w Bochni oraz w Niepołomicach. - Teraz przekonaliśmy się, że takie przedsięwzięcie może z dobrym skutkiem zrealizować również nasze Starostwo. Dlatego tym prężniej będziemy kontynuować prowadzące do tego starania - oświadczyli zgodnie na zakończenie uczestnicy studyjnego wyjazdu do Rzeszowa.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.