GMINA KSIĄŻ WIELKI

Ujęcie w RzędowicachUjęcie wody w Dołach Tochołowskich

     Mimo coraz bardziej spełniającej się groźby suszy, w Gminie Książ Wielki wody w kranach nie zabraknie. Korzystamy bowiem z ujęć, których głębokość sięga nawet 100 m, zatem nigdy one nie wyschną. Co więcej, ich wydajność jest znacznie wyższa niż potrzeby mieszkańców. Na zdjęciach widać dwa nasze największe ujęcia wody pitnej. Pierwsze w Rzędowicach, zaopatrujące oprócz tej wsi także: Cisie, Głogowiany-Starą Wieś, Głogowiany-Wrzosy, Konaszówkę, Książ Wielki, Mianocice i Wielką Wieś. Drugie w Dołach Tochołowskich skąd woda płynie do Antolki, Cisiej Woli i części Tochołowa.

Przepompownia w Antolce     – Bardzo zasobne, głębinowe ujęcia doskonałej jakości wody to nasz wielki skarb, którym gospodarujemy racjonalnie, lecz bez zbędnych ograniczeń. Bowiem im więcej wody będą zużywać nasi mieszkańcy, tym jej cena zmaleje – podkreśla wójt Marek Szopa. I podaje dla przykładu, że dwie studnie w Dołach Tochołowskich mogą dostarczyć nawet po 120 kubików wody na godzinę każda. Tymczasem maksymalne zapotrzebowanie wynosi tu jedynie 20 kubików na godzinę. Podobne rezerwy mają dwie studnie w Rzędowicach. Warto dodać, że ostatnio zmodernizowano stacje pomp zakładając urządzenia energooszczędne oraz zautomatyzowane. Zdjęcie obok pokazuje wnętrze przepompowni w Antolce.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.