GMINA KSIĄŻ WIELKI

Obelisk Marszałka Piłsudskiego

Obelisk Ofiar II wojny światowejFigura św. Floriana     Dotąd obchodzono w naszej Gminie Święto 3 Maja bardzo uroczyście i tłumnie. Na szkolnych akademiach uczniowie przypominali przełomowe wydarzenia w historii Ojczyzny oraz najważniejsze zapisy Konstytucji, podkreślając, że jest ona prawem najwyższym, więc przestrzegać musi ją każdy bez wyjątku. Od prezydenta i premiera po szeregowego posła, urzędnika i rolnika. W tym roku, kiedy wprowadzono w Polsce nieokreślony w Konstytucji rodzaj stanu wyjątkowego – wyjątkowe jest wszystko. Zatem także składanie kwiatów pod pomnikami odbyło się w ciszy, bez tłumów i w obowiązkowych maseczkach na twarzach. Biało-czerwone wiązanki złożono pod dwoma obeliskami w Książu Wielkim oraz pod figurą św. Floriana w Książu Małym (kolejno na zdjęciach).

Kwiaty składa wójt Marek Szopa     Pod kamieniem upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości oraz postać marszałka Józefa Piłsudskiego wieniec złożył w samo południe, w niedzielę 3 Maja, wójt Marek Szopa, któremu towarzyszyli: starosta Powiatu Miechowskiego Jacek Kobyłka i przewodniczący Rady Gminy Henryk Huma.

Kwiaty składa przewodniczący RG Henryk HumaKwiaty składa starosta Jacek Kobyłka     Obelisk upamiętniający ofiary II wojny światowej uhonorowano dwoma wieńcami. Pierwszym od Gminy, który złożył przewodniczący RG Henryk Huma, a drugim od Powiatu Miechowskiego co uczynił starosta Jacek Kobyłka.

Hołd dla św. Floriana     Zabytkowa figura świętego Floriana w Książu Małym tradycyjnie gromadzi tłumy strażaków w ich święto przypadające wprawdzie 4 maja, lecz obchodzone wcześniej, w wolny od pracy Dzień Konstytucji. Tym razem nie zabrzmiała tu orkiestra. Nie było też zwyczajowego pikniku dla wszystkich druhów ochotników z całej Gminy. Patrona strażaków odwiedziła jedynie trzyosobowa delegacja: wójt Marek Szopa, który złożył kwiaty oraz komendant gminny OSP Kazimierz Kamiński i przewodniczący RG Henryk Huma. Te wyjątkowo skromne obchody pewnie nie zdziwiły św. Floriana, bo skoro stoi tu od 1856 roku, to musiał widzieć już nie takie rzeczy…

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.