GMINA KSIĄŻ WIELKI

Sesja Rady Gminy     Z tej racji, że sesja Rady Gminy odbyła się w Dzień Sołtysa przypadający właśnie 11 marca, przewodniczący RG Henryk Huma złożył wszystkim 22 naszym sołtysom najlepsze życzenia. Dołączył się do nich wójt Marek Szopa odczytując list od Prezydenta RP (na zdjęciu), a następnie przekazując każdemu upominki w postaci długopisu, kalkulatora oraz wielkiej czekolady na wzmocnienie. W części merytorycznej podjęto sześć uchwał, w tym jako pierwszą tę najważniejszą o zmianach w budżecie na rok 2020. Już informowaliśmy, że kosztem rezygnacji z dwóch tegorocznych zadań inwestycyjnych oraz organizacji dożynek (co daje łącznie ok. 400 tys. zł), miesięczna opłata za śmieci wyniesie dla mieszkańców 20 zł, a nie 28 zł jak wynika z rachunków.

Sesja Rady Gminy     Przed głosowaniem odbyła się długa i ożywiona dyskusja, w której radni dopytywali się o wiele szczegółów związanych z kosztami wywozu odpadów. Zwłaszcza o to, jak będzie sprawdzana waga odbieranych śmieci skoro płaci się teraz od tony. Wójt wyjaśnił, iż w marcu i kwietniu ilość odpadów sprawdzi w terenie pracownik UG, jeżdżąc w szoferce śmieciarki. Jeśli te wyniki okażą się rozbieżne z planowanymi (średnio 200 kg rocznie od mieszkańca przy średniej w Małopolsce 300 kg), wtedy można przeprowadzić dodatkową kontrolę w maju i zweryfikować założenia.

     Marek Szopa odpowiadając na pytania w sprawie przesunięć w budżecie podkreślił, iż od początku jest mowa o budżecie tegorocznym. Zatem obecna rezygnacja z dofinansowania remontu drogi powiatowej z Książa Małego do Boczkowic (planowanego na dwa lata) nie oznacza przekreślenia tej inwestycji w ogóle, a jedynie zaniechanie jej w roku 2020 po to, by mieszkańcy zapłacili za śmieci mniej, niż zapłacić powinni. Mimo tego, przeciwko takim zmianom w budżecie głosował radny Mirosław Michta, a dwaj inni: Robert Milewski i Marcin Walczyński wstrzymali się od głosu. Pozostali radni byli na tak, więc uchwałę skutkującą dopłatą do śmieci przyjęto większością głosów (12).

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.