GMINA KSIĄŻ WIELKI

Marszałek Małopolski na spotkaniu w starostwie     Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka na piątkowym (6 marca) spotkaniu w naszym starostwie z samorządowcami powiatu miechowskiego oznajmił, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-27 otrzymamy z Unii Europejskiej znacznie mniej funduszy niż poprzednio, a trzecia część tego co dostaniemy musi być przeznaczona na ekologię. Wójtów i burmistrza Miechowa ta informacja niezbyt zmartwiła, bo jak zgodnie stwierdzili – są teraz postawieni pod ścianą z powodu konieczności wysokich dopłat do śmieci, co wymaga rezygnacji z planowanych inwestycji. I nie tylko nikt w rozwiązaniu tego problemu samorządom nie pomaga, lecz jeszcze na domiar złego publiczna telewizja wini samorządy za to, na co one nie mają przecież wpływu, czyli za wywindowanie w majestacie prawa niebotycznych cen przez firmy odbierające odpady komunalne.

     - Problem śmieci determinuje przystąpienie do programów unijnych, bo skąd teraz gminy mają znaleźć pieniądze na wkład własny do dofinansowanych inwestycji? I dlaczego samorządy nie mogą same wywozić odpadów komunalnych bez wysokich opłat dla pośredników? – pytał wójt Charsznicy Jan Żebrak.

     - Wysokie stawki za odpady są konsekwencją wprowadzonych, złych regulacji prawnych. I skoro państwo reguluje ceny wody i prądu, to dlaczego nie reguluje cen za odbiór śmieci? – zapytał burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

     - W Polsce brakuje wysypisk i spalarni odpadów gdyż mieszkańcy oraz samorządy nie chcą ich mieć na swoim terenie. Dlaczego zatem, skoro to problem ogólnokrajowy, nie buduje się ich na gruntach Skarbu Państwa? – dociekał wójt Książa Wielkiego Marek Szopa.

Marszałek Małopolski na spotkaniu w starostwie     Odpowiedzi na te pytania ze strony Marszałka Małopolski nie było. Na zdjęciu siedzą kolejno: starosta Jacek Kobyłka, wicemarszałek Łukasz Smółka, przewodniczący rady powiatu Krzysztof Świerczek, dyrektor szpitala Mirosław Dróżdż, burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, wójt Książa Wielkiego Marek Szopa i wójt Charsznicy Jan Żebrak.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.