GMINA KSIĄŻ WIELKI

Zespół "Książowiacy"

     W mijającym roku 2019 Książowiacy prezentowali się na noworocznych koncertach kolęd i pastorałek w wielu kościołach: od Domaszowic i Włoszczowy w woj. świętokrzyskim, po naszą Antolkę, Kozłów, Przesławice, Racławice oraz Zamek na Mirowie w Książu Wielkim. W kwietniu zespół wziął udział w XI Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej w kategorii dorosłych i dzieci. W maju dano występy z patriotycznym repertuarem w Książu Małym oraz w Tuczempach. Następnie, przy udziale licznie zgromadzonej publiczności, zaśpiewano na Dożynkach Gminnych w Książu Wielkim, Dożynkach Powiatowych w Słaboszowie oraz Dożynkach Parafialnych w Antolce.

     We wrześniu wielką atrakcją zarówno dla zespołu jak i dla turystów wędrujących po Pienińskim Parku Narodowym, był plenerowy występ podczas spływu Dunajcem oraz na Palenicy. Jesienią przygotowano koncerty pieśni patriotycznych, które zaprezentowano podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu w Książu Wielkim oraz na akademii z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości w miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Z programem „Dla Niepodległej” wystąpiono także w Szkole Podstawowej w Antolce. Listopad i grudzień był czasem przygotowania kolejnych koncertów kolęd i pastorałek. Zespół powiększył swój repertuar o nowe utwory, które zaprezentował w okresie bożonarodzeniowym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym oraz zaprezentuje w kościołach w Książu Małym i w Książu Wielkim.

Zespół "Książowiacy"     Działając bardzo prężnie, zespół rozwija się osiągając coraz wyższy poziom artystyczny dzięki wytrwałej, systematycznej pracy. Próby odbywają się raz w tygodniu. Instruktorką jest Anna Kowal grająca zarazem na akordeonie. W prowadzeniu zespołu pomaga grający na klarnecie Kazimierz Lędźwa. Skład instrumentalistów dopełnia Ewelina Szwaczka (skrzypce) oraz Anna Warchala (kontrabas). Aktualnie w zespole Książowiacy śpiewają: Lucyna Byczek, Maria Irlik, Teresa Kmera, Jolanta Łucka, Zdzisława Nakonieczna, Zofia Osypenko, Beata Pluta, Marianna Portka, Radosław Rachwał, Mariusz Warchala, Urszula Zachariasz oraz dziewczęta: Katarzyna Bielnicka, Emilia Koszewska, Karolina Krupa, Paulina Otfinowska, Emilia Pawlik, Aleksandra Ptak i Anna Warchala.

Zespół "Książowiacy"     Koncertem bożonarodzeniowym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Książu Wielkim zakończono projekt: „Wyposażenie Stowarzyszenia Zespół Folklorystyczny Książowiacy”, realizowany w obrębie poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wartość projektu wyniosła 67.834,65 zł w tym: 54.267 zł stanowiło dofinansowanie Województwa Małopolskiego, a 13.567,65 zł stanowił wkład własny. Za te pieniądze zakupiono m.in. stroje regionalne z uwzględnieniem elementów krakowiaków wschodnich (region miechowski) oraz instrumenty muzyczne (akordeon, klarnet, kontrabas, skrzypce) i nagłośnienie z mikrofonami.

Ksi.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.