GMINA KSIĄŻ WIELKI

Instalacje solarne     Na 300 prywatnych domach w naszej Gminie powstaną instalacje solarne, czyli produkujące prąd elektryczny ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne wytwarzające ciepło. Pieniądze z UE na ten cel już otrzymano, a w ogłoszonym przetargu najtańszą ofertę złożyła warszawska spółka SANITO. Jeśli nie będzie protestów, które wydłużą czas ostatecznej decyzji i SANITO zostanie wykonawcą zadania, deklaruje, że przystąpi do jego realizacji w marcu 2020 r. Prace mają się zakończyć w czerwcu 2021 r. Poniżej podajemy szczegóły.

     Wykonawca najpierw sporządzi projekt budowy uwzględniając życzenia właścicieli nieruchomości oraz możliwości techniczne. Zapewni przy tym odpowiednie stelaże i elementy mocujące panele. Koszt dopłaty ze strony mieszkańców wyniesie 1,8-2,0 tys. zł za każdy kW zainstalowanej mocy ogniw fotowoltaicznych. Bez znaczenia czy będą one umieszczone na dachu domu, stodoły czy na ziemi. Co ważne: montaż instalacji nastąpi dopiero po uiszczeniu całej kwoty, którą można rozłożyć na raty. Z tym, że należy je spłacić do końca 2020 roku.

     Newralgicznym elementem instalacji fotowoltaicznej są nie tyle same ogniwa przemieniające energię światła słonecznego w energię elektryczną, co tzw. falowniki. To urządzenia elektroniczne dokonujące konwersji prądu stałego wytwarzanego przez system fotowoltaiczny na prąd zmienny o parametrach umożliwiających jego dostarczanie do sieci elektroenergetycznej oraz zasilanie domowych sprzętów. W naszym przypadku będą zastosowane falowniki renomowanej marki Sofar Solar. Producenta, który posiada wszystkie wymagane certyfikaty, prowadzi serwis w języku polskim oraz daje 10 lat gwarancji na bezawaryjną pracę swoich wyrobów.

     Jak podaje spółka SANITO, ogniwa fotowoltaiczne o mocy 5 kWp (p - od słowa peak, oznacza moc szczytową, maksymalną) produkują rocznie średnio 4.500 kWh. Oznacza to, że w ciągu roku zaoszczędzimy na opłatach za energię elektryczną prawie 2,5 tys. zł.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.