GMINA KSIĄŻ WIELKI

Debata z Marszałkiem Małopolski     Powiat Miechowski, a w tym Gmina Książ Wielki, nie zalicza się wprawdzie do obszarów „zdegradowanych społecznie lub ekonomicznie”, ale też nie stanowi „lokomotywy” w strategii rozwoju Małopolski na przyszłe dziesięć lat. Jedyną nadzieją jest tu realizacja strefy aktywności gospodarczej przy węźle „Książ” na trasie szybkiego ruchu S7. Mówiono o tym podczas debaty wicemarszałka Małopolski Łukasza Smółki z samorządowcami, jaka odbyła się w czwartek (4 lipca) w Miechowie. Gospodarzem spotkania był starosta Jacek Kobyłka (na zdjęciu stoi na mównicy witając gości, a w prezydium pomiędzy dwiema urzędniczkami z Krakowa siedzi Łukasz Smółka).

Debata z Marszałkiem Małopolski     W referatach wprowadzających do dyskusji, a potem do warsztatów, Gminę Książ Wielki wymieniono jako tę, w której współczynnik przyrostu naturalnego (różnica pomiędzy liczbą urodzeń i liczbą zgonów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców) osiągnął najwyższą ujemną wartość w całej Małopolsce. Za rok 2017 wskaźnik ten wyniósł u nas minus 7,98 promila podczas kiedy np. w Gminie Słopnice pod Limanową był dodatni i wyniósł 9,92 promila. Nic więc dziwnego, że w utworzeniu strefy gospodarczej wójt Marek Szopa (na zdjęciu podczas prezentacji) upatruje szansę nie tylko rozwoju ekonomicznego ale i wzrostu demograficznego.

     Z przytoczonych danych statystycznych warto jeszcze odnotować te dotyczące najczęstszych przyczyn zgonów. Otóż w Małopolsce w roku 2016 zmarło 15 tys. osób, z czego aż 49 proc. na choroby układu krążenia, a 28 proc. na choroby nowotworowe. Według najnowszych danych liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia utrzymuje się na tym samym poziomie, nieco wzrasta liczba zgonów na skutek nowotworów, natomiast gwałtownie zwiększa się liczba śmiertelnych chorób układu oddechowego. Obecnie średnia długość życia mężczyzn w Małopolsce sięga 75,41 lat (w Polsce 73,96) natomiast kobiet 82,63 lata (w Polsce 81,82).

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się