GMINA KSIĄŻ WIELKI

Zielona szkoła uczniów ZS-P w Książu Wielkim     Wyjazd na zieloną szkołę miał miejsce w dniach 27 maja – 2 czerwca. Brali w nim udział uczniowie klas piątych oraz klasa siódma Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim pod opieką wychowawców: Joanny Wiorek, Agnieszki Pluty, Marty Lewantowicz oraz nauczyciela wychowania fizycznego – Mariusza Szumerowskiego. Celem wyjazdu było upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, doskonalenia umiejętności życia w grupie, kształcenia postaw proekologicznych oraz poznawanie krajobrazu nadmorskiego. Realizowano także program dydaktyczno-wychowawczy zatwierdzony przez dyrektora szkoły.

     Uczniowie połączyli wypoczynek z nauką. Brali udział w zajęciach sportowych, edukacyjnych, wycieczkach i warsztatach. Podczas wycieczek pieszych, autokarowych, rowerowych oraz wodnych poznawali naturalne środowisko, dziedzictwo kulturowe wybrzeża oraz kulturę regionu, gdyż w swoich wędrówkach spotykali dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości – w języku polskim i kaszubskim.

Zielona szkoła uczniów ZS-P w Książu Wielkim     Poznano uroki Słowińskiego Parku Narodowego, który może poszczycić się szerokimi, piaszczystymi plażami, jeziorami w sąsiedztwie lasów oraz unikalnymi ruchomymi wydmami. Do swojej dyspozycji uczniowie mieli sportowe zaplecze ośrodka kolonijno–wczasowego ,,Słoneczko” – w odległości ok. 350 m od piaszczystej plaży i 700 m od jeziora Sarbsko, w pobliżu głównego deptaka Łeby. Były tam boiska do piłki siatkowej, nożnej oraz koszykówki, trampoliny, rowery, duży namiot gier wyposażony w piłkarzyki, cymbergaje, a także boiska plażowe, park linowy i nawet tropikalna wyspa z palmami i leżakami.

     W czasie zielonej szkoły odbyły się warsztaty decoupage'u, podczas których wykonano piękne ozdoby z drewna i papieru. Wiele dzieł zainspirowało wzornictwo kaszubskie. Ponadto w ramach profilaktyki zdrowotnej i antyalkoholowej przeprowadzono zajęcia plastyczne. Natomiast wielką radość sprawiły dziewczynkom i chłopcom zajęcia karate.

     Uczniowie wyruszali także z Łeby na liczne wycieczki. Drugiego dnia pobytu odwiedzili ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Mimo lekkiej mżawki młodzi podróżnicy odbyli rejs statkiem po jeziorze, przeprawili się przez góry piasku (podziwiając widoki niczym z Sahary) i dotarli do brzegu morza. Wyprawę ułatwiało rześkie powietrze. Plany długiego, romantycznego powrotu do ośrodka plażą pokrzyżowała niestety aura. Dlatego odwiedzono jedynie Muzeum Wyrzutni Rakiet gdzie spełniano szalone wówczas marzenia o tym, aby dosięgnąć nieba i dotrzeć do gwiazd. Podziw wzbudziła tu replika rakiety V2.

     Chętni mogli odwiedzić Park Dinozaurów w Łebie. Dzieci z klas piątych bawiły się tam m.in. w zamku strachów, labiryncie luster, na diabelskim młynie, na strzelnicy i placu zabaw z rowerkami wodnymi. Podczas spaceru ścieżkami, mostami i kładkami poprzez trzciny zobaczono 100 różnych gadów. Wśród nich dwa kolosy – Seismosaurusa, mającego 45 metrów długości i jedynego w Polsce Brachiosaurusa o wysokości 13 metrów.

Zielona szkoła uczniów ZS-P w Książu Wielkim    Udało się także zrealizować dwie wycieczki rowerowe po Łebie. Z tej atrakcji skorzystali głównie siódmoklasiści. Za to wszyscy poznali skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Pobyt w tym miejscu przybliżał uczniom kulturę, tradycje i życie dawnych mieszkańców słowińskiej wsi. Dzieci dowiedziały się m.in. dlaczego konie chodzą tam w butach i co to jest czarne wesele. Na długo pozostaną w pamięci piękne chaty ryglowe, stodółki, studnie z żurawiem i piece do wypieku chleba z ziemniakami.

     Innym atrakcyjnym miejscem odwiedzonym przez uczniów był Hel. Tam w fokarium byli oni świadkami pokazu karmienia fok, podczas których zwierzęta popisywały się sprytem i sprawnością. Wysłuchali też prelekcji na temat ochrony przyrody Bałtyku. Karmienie fok połączone było z tzw. treningiem medycznym, podczas którego instruktorzy prezentowali sposoby odżywiania, dietę, wiek, trasy wędrówek oraz najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. Uczniowie zobaczyli także port. Następnie udali się do latarni morskiej, gdzie dzielnie pokonali prawie 200 schodów, aby dotrzeć do tarasu widokowego.

Zielona szkoła uczniów ZS-P w Książu WielkimZielona szkoła uczniów ZS-P w Książu Wielkim     Zwiedzono także Gdańsk. Tam wraz z przewodnikiem spacerowano jedną z najpiękniejszych polskich starówek, podziwiano największą w Europie świątynię wybudowaną z cegły - Bazylikę Mariacką, zwaną ,,Koroną Gdańska”. Odpoczynek urządzono przy historycznej fontannie Neptuna. Następną atrakcją był największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy, a zarazem brama wodna miasta – Żuraw.

Zielona szkoła uczniów ZS-P w Książu Wielkim     W drodze powrotnej uczniowie udali się do Malborka, gdzie zwiedzali siedzibę Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Ta najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy wywarła duże wrażenie. Potężna budowla, otoczona murami grubymi czasem na dwa metry, zwróciła uwagę już z daleka swoją monumentalnością. Uczniowie uważnie obejrzeli wszystkie trzy zamki: Wysoki, Średni i Niski. Wędrówka po muzealnych wnętrzach pozwoliła poznać wiele tajemnic z życia Krzyżaków.

     Po powrocie do domów uczniowie już planują przyszłoroczny wyjazd. To najlepszy dowód na to, jak tegoroczny był im potrzebny. W tym miejscu w imieniu młodzieży pragniemy podziękować Markowi Szopie – Wójtowi Gminy Książ Wielki - za dofinansowanie kosztów pobytu na zielonej szkole w Łebie.

(A.P.)

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.