GMINA KSIĄŻ WIELKI

Dabata nad budżetem 2019     Na połączonym posiedzeniu trzech komisji merytorycznych Rady Gminy Książ Wielki debatowano (18 grudnia) nad projektem budżetu na rok 2019. Zaplanowano w nim dochody w wysokości 27,4 mln zł, natomiast wydatki wyniosą w zaokrągleniu 28 mln zł. Deficyt (ok. 0,6 mln zł) pokryje pożyczka i emisja obligacji. Najwięcej pieniędzy zamierza się przeznaczyć na wkład własny do współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycji o łącznej wartości 7,8 mln zł. Będzie to głównie kontynuacja programu rewitalizacji Książa Wielkiego obejmująca także przebudowę szkoły w Rzędowicach na Warsztaty Terapii Zajęciowej i Dzienny Dom Seniora oraz modernizację trzech gminnych kamienic (w tym tzw. domu nauczyciela w Książu Małym). Ponadto w planie jest budowa pierwszego odcinka obwodnicy Książa Wielkiego, termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Książu Małym i budowa świetlicy wiejskiej w Mianocicach.

Dabata nad budżetem 2019     Omawiając projekt budżetu na rok 2019, wójt Marek Szopa wskazał działy, w których fundusze z kasy państwowej  są daleko niewystarczające by sfinansować w Gminie daną działalność. Przykładowo: otrzymamy z Warszawy 4,3 mln zł subwencji oświatowej tymczasem na utrzymanie naszych szkół samorządowych potrzeba aż 6,6 mln zł, czyli o 2,3 mln zł więcej co musimy dołożyć z własnych podatków. Podobnie jest z działalnością Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który państwo finansuje w wysokości zaledwie 218 tys. zł, a potrzeba na to ponad cztery razy więcej bo 913 tys. zł. Jak ustalono, głosowanie nad przyjęciem projektu budżetu (uzyskał on pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie), odbędzie się na sesji wyznaczonej na 28 grudnia.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się