GMINA KSIĄŻ WIELKI

II Sesja RG     Najpierw wójt Marek Szopa przypomniał, że pomieszczenia, w których funkcjonowała dotąd w Książu Małym filia Ośrodka Zdrowia, znajdują się w budynku należącym nie do Gminy, a do OSP więc trudno z budżetu inwestować w cudzą własność. Kierownik PZOZ w Książu Wielkim lek. med. Andrzej Gumula poinformował, że by ta filia mogła funkcjonować dalej potrzeba nakładów w wysokości przynajmniej 150 tys. zł. Tymczasem opieka medyczna powinna się u nas rozwijać w kierunku gabinetów specjalistycznych, bo takich teraz potrzebują na miejscu mieszkańcy i tam trzeba kierować pieniądze. – Ale my będziemy jednak walczyli o utrzymanie filii Ośrodka w Książu Małym – zapowiedział pochodzący stamtąd radny Mirosław Michta. – Niech ta sprawa rozstrzygnie się w gosowaniu – zakończył dyskusję przewodniczący RG Henryk Huma (na zdjęciu stoi w głębi za stołem prezydialnym). Za likwidacją filii w Książu Małym na sesji 14 grudnia opowiedziało się 12 radnych. Przeciwko było trzech: Mirosław Michta, Robert Milewski i Marek Płonczyński.

II Sesja RG     W ramach streszczonej powyżej dyskusji, wystąpienie Andrzeja Gumuli dotyczyło także zebrania mieszkańców Książa Małego jakie odbyło się dzień przed sesją (na zdjęciu Andrzej Gumula stoi na drugim planie pomiędzy radnym M. Michtą z prawej i radnym R. Milewskim z lewej). Jak zrelacjonował, opowiadano tam pod jego adresem kłamstwa. Mianowicie, że jakoby zadłużył Ośrodek Zdrowia w Książu Wielkim, że chce go sprywatyzować, że gabinet kardiologiczny zamierza powołać dlatego, by pracował w nim jego syn. – Wszystko to pozbawione prawdy bzdury, które ktoś tendencyjnie rozsiewa, świadomie przeinaczając faktyczną sytuację naszej placówki – oświadczył jej kierownik.

II Sesja RG     Kolejna ważna dla mieszkańców uchwała dotyczyła podniesienia wymiaru podatku rolnego. Nalicza się go w oparciu o przyjętą cenę skupu kwintala żyta. Przez ostatnie cztery lata w naszej Gminie obowiązywała kwota 47 zł. Obecnie Wójt zaproponował by na kolejnych pięć lat podnieść ją do 50 zł, bo maksymalna jest i tak wyższa sięgając 54 zł. Da to w skali roku większe wpływy do budżetu o 70 tys. zł. – Wszystko obecnie drożeje: prąd, śmieci, woda, a w związku ze wzrostem płacy minimalnej Gmina musi mieć dodatkowe środki na podniesienie wynagrodzenia swoim pracownikom gospodarki komunalnej – wyjaśnił Marek Szopa. Jego wniosek poparło 11 radnych, czterech wstrzymało się (M. Michta, R. Milewski, M. Płonczyński, M. Walczyński).

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się