GMINA KSIĄŻ WIELKI

Sesja absolutoryjna     Nasi radni uchwalili jednogłośnie na sesji w środę (27 czerwca) absolutorium dla wójta Marka Szopy za wykonanie budżetu Gminy w roku 2017. A obecni przy tym sołtysi bili brawo. Jako pierwszy zaczął klaskać Adam Zyguła – sołtys Książa Wielkiego. Natomiast przewodniczący RG Henryk Huma podszedł do Wójta by pogratulować mu tak zgodnie dobrej oceny pracy.  Przypomnijmy, że w ubiegłym roku plan dochodów (20,7 mln zł) zrealizowano w 99 proc., a plan wydatków (20,8 mln zł) w 98,6 proc., zamykając budżet nadwyżką w wysokości 43,5 tys. zł. Na inwestycje wydano 2,3 mln zł. To jedna czwarta tego, co zaplanowano do realizacji w roku 2018. By tak się stało, radni podjęli decyzję o emisji kolejnych obligacji niezbędnych by sfinansować wkład własny do zadań na jakie uzyskano unijne dotacje.

Sesja absolutoryjna     - Obligacje stanowią najtańszą formę pozyskiwania kredytów na wkład własny Gminy do realizowanych z funduszy unijnych inwestycji. Dlatego emitujemy je już po raz czwarty. Dzięki temu możemy przystąpić do rewitalizacji Książa Wielkiego, do budowy obwodnicy prowadzącej do węzła Książ na trasie szybkiego ruchu S7, wykonać boisko w Szkole Podstawowej w Antolce, czy wyremontować ulicę Długosza i Podzamcze – wyliczał prowadzone obecnie zadania wójt Marek Szopa. I podkreślił, że obligacje, których wyemituje się w latach 2018-21 na maksymalną kwotę 6 mln zł, będą uruchamiane w miarę potrzeb. Te potrzeby na rok bieżący określono na 1 mln zł.

     Oprócz wymienionych przez Wójta dopłat do inwestycji trzeba jeszcze zarezerwować fundusze na program wymiany pieców, program instalacji urządzeń fotowoltaicznych, spodziewane uruchomienie budowy świetlicy w Mianocicach oraz remont remizy w Głogowianach-Starej Wsi i zakup wozu strażackiego dla OSP w Książu Małym. Radni jednomyślnie decydując się na emisję obligacji nie mieli wątpliwości, że wszystkie te zadania służą naszym mieszkańcom. A ponadto, że budżet Gminy - wspomagany dotacjami unijnymi oraz uzupełniającym je wkładem własnym z obligacji - jest w stanie temu sprostać (w roku 2018 osiągnie on rekordową wysokość 30 mln zł).

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się