GMINA KSIĄŻ WIELKI

Prace przy ujęciu wody w Dołach Tochołowskich     Ujęcia wody pitnej w naszej Gminie znajdują się pod stałym nadzorem nie tylko pod względem ochrony otoczenia, lecz przede wszystkim w zakresie konserwacji zainstalowanych tam urządzeń technicznych. To zdjęcie wykonano podczas wyjmowania pompy zatopionej wraz z napędzającym ją silnikiem w studni o głębokości 40 m. To jedno z dwóch bliźniaczych ujęć leżących w Dołach Tochołowskich. Dzięki temu, że studnie są dwie, mieszkańcy Antolki i Tochołowa nie odczuli skutków odłączenia jednej pompy, którą po ośmiu latach pracy należało już wymienić gdyż utraciła wymaganą wydajność.

Prace przy ujęciu wody w Dołach TochołowskichPrace przy ujęciu wody w Dołach Tochołowskich     Pompa znajduje się na końcu połączonych śrubami siedmiu odcinków stalowych rur o długości 6 m każdy. Zatem ciężar jaki należy podnieść do góry by odkręcić kołnierze łączeniowe rur, wprawdzie maleje z kolejnym, wyciągniętym odcinkiem, ale początkowo trzeba się nieźle napocić. I w ogóle ta praca wymaga wielkiej wprawy aby nie zamęczyć się, a zadanie sprawnie wykonać. Tak jak to robi widoczna tu ekipa gospodarki komunalnej naszego UG. Pompa wraz z silnikiem mają podobną średnicę co rury. Pompę tworzy szereg plastikowych segmentów z wirnikami (tu ponad 20), napędzanych niepozornym silnikiem o mocy 17 kW (w metalicznej obudowie na dole drugiego zdjęcia).

Prace przy ujęciu wody w Dołach Tochołowskich     Pompa i silnik (oba te połączone urządzenia kosztują ponad 10 tys. zł), wraz z doprowadzającym energię elektryczną kablem, są wpuszczone w odwiert do wnętrza kolejnej stalowej rury, o większej średnicy. Jeśli popatrzeć na dno tego ujęcia, to nawet na głębokości 40 m nie ujrzymy w zwierciadle wody niczego więcej ponad odbicie swojej własnej twarzy (zdjęcie), zresztą niewyraźne z racji dużej odległości.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się