GMINA KSIĄŻ WIELKI

Jubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim     Gości przybyło co niemiara, stosownie do zasług druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Książu Wielkim obchodzącej niezwykły Jubileusz Stulecia. Całą uroczystością, która odbyła się w sobotę 11 listopada, dowodził prezes jednostki-jubilatki – Kazimierz Kamiński (na zdjęciu prowadzi poczty sztandarowe). Przedstawiciel rodziny związanej od pokoleń z miejscową strażą, bo jej synowie „mają to w genach”. Podobnie zresztą jak inni ochotnicy.

Jubileusz stulecia OSP w Książu WielkimJubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim     Pododdział druhów ochotników ze wszystkich jednostek naszej Gminy prowadził w przemarszu do Kościoła św. Wojciecha na mszę świętą w intencji strażaków z okazji Jubileuszu, a potem na miejsce uroczystości – Sławomir Byczek, wiceprezes Zarządu Gminnego OSP RP.

Jubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim     Przy dźwiękach strażackiej orkiestry ustawiono się w szeregach pod remizą OSP w Książu Wielkim, gdzie nastąpiło odsłonięcie upamiętniającej Jubileusz Stulecia tablicy, którą wmurowano po lewej stronie głównego wejścia.

Jubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim     Tablicę odsłonił wójt Marek Szopa (prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP, wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP i członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP) z przewodniczącym Rady Henrykiem Humą oraz radnymi z Książa Wielkiego: Małgorzatą Rosół i Markiem Płonczyńskim.

 Jubileusz stulecia OSP w Książu WielkimJubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim    Po przemaszerowaniu do hali sportowej przy Gimnazjum, dowódca uroczystości Kazimierz Kamiński regulaminowo ustawił strażaków. Z prawej strony zajęli miejsce druhowie z pocztami sztandarowymi i z jednostki-jubilatki, z lewej reprezentanci pozostałych jednostek z Gminy. W skupieniu odśpiewano Hymn Państwowy.

Jubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim     Jako pierwszy udekorowano Sztandar OSP w Książu Wielkim odznaczeniem Województwa Małopolskiego „Złoty Znak Związku”, czego dokonał druh Adam Domagała (członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a jednocześnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Miechowie). On także złożył gratulacje strażakom jednostki-jubilatki.

Jubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim     Z wielu wręczonych następnie odznaczeń wymieniamy tylko te najważniejsze, którymi zasłużonych strażaków dekorował osobiście wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak. Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” został odznaczony Franciszek Portka (OSP Książ Wielki), a Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza przyznano Marianowi Dorobie (OSP Książ Wielk). Kazimierza Kamińskiego (na zdjęciu) wyróżniono Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Natomiast Sławomir Byczek (OSP Książ Mały) i Marek Milewski (sołtys Częstoszowic) otrzymali Srebrne Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

Jubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim     Były jeszcze okolicznościowe medale, wybite specjalnie na Jubileusz Stulecia OSP w Książu Wielkim. Wręczono je wszystkim uczestnikom uroczystości, w tym współorganizatorkom – miejscowemu Kołu Gospodyń Wiejskich oraz występującemu w części artystycznej chórowi „Księżowiacy”.

Jubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim     Po wystawnej biesiadzie pokrojono wspaniały, jubileuszowy tort. A do zabawy, która trwała do późnego wieczora, bo nie obeszło się bez tańców, przygrywał zespół Małopolanie.

Jubileusz stulecia OSP w Książu Wielkim     W międzyczasie wpisywano się pod czujnym okiem druha Adama Kamińskiego do księgi pamiątkowej (tu robi to zastępca wójta Grzegorz Janus), bo przecież podobny jubileusz odbędzie się dopiero za sto lat.

Red.
Zdjęcia: Ewa Gajos

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się