GMINA KSIĄŻ WIELKI

Plan Książa Wielkiego      Na portalu zamieściliśmy plan Książa Wielkiego wraz z zaznaczonymi nazwami ulic oraz w oddzielnym pliku ich pełny wykaz. Jak się okazuje, w stolicy naszej Gminy mamy obecnie 36 ulic i jeden skwer (Kompanii AK „Cedro” przy Banku Spółdzielczym). Wśród nazw dominują te związane z historią miejscowości (np.: Browarowa, Klasztorna, Kościelna, Podzamcze, Szkolna, Rynek, Zamkowa), geograficzne (np.: Do Grodziska, Droga do Rzędowic, Krakowska, Pod Sobotą) oraz noszące imię osób zasłużonych (np.: Dr Jadwigi Danysz, Doktora Madejskiego, Jana Śniadeckiego, Wincentego Witosa).

     W wykazie ulic jest także jedna – ul. Opacz (na co zwrócił uwagę mieszkaniec na naszym Forum), która nie znajduje się na terenie sołectwa Książ Wielki, lecz sołectwa sąsiedniego - Wielka Wieś. A to ze względów historycznych, gdyż przysiółek Opacz przez całe wieki i jeszcze do niedawna należał właśnie do Książa Wielkiego. Bywał też zwany Krakówkiem, bo do czasu budowy szosy z Krakowa do Kielc, dawny trakt (określany jako Krakówka) omijał stolicę Gminy prowadząc od Miechowa przez Opacz i Moczydło do Wodzisławia i dalej.
     Mapę i wykaz ulic odnajdziemy w "Informatorze Gminnym", wybierając w zakładce „Sołectwa” Książ Wielki. Aby przejść do tych dokumentów bezpośrednio, wystarczy kliknąć TUTAJ.

Red.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem