Zygmunt Szopa     W najbliższy czwartek, 29 lipca, na Cmentarzu Parafialnym w Miechowie odbędzie się (o godz. 14.) pogrzeb Zygmunta Szopy. Pożegnamy wybitnego działacza samorządowego, zasłużonego urzędnika państwowego, człowieka wielu zalet, zawsze służącego pomocą innym i dbającego o rozwój Ziemi Miechowskiej, a także naszego rodaka urodzonego w Cisiu 14 października 1940 roku. – Zygmunt był moim najlepszym mentorem. To On, mój wujek, któremu tak wiele zawdzięczam, skłonił mnie 27 lat temu bym kandydował z Antolki na radnego Gminy Książ Wielki – wspomina wójt Marek Szopa.

     Śp. Zygmunt Szopa pracę w administracji lokalnej rozpoczął w roku 1978 gdy wybrano go na przewodniczącego Miejsko-Gminnej Rady Narodowej w Miechowie. W latach 1987-94 był wicewojewodą kieleckim, wojewodą (1994-97), a następnie starostą miechowskim (1998–2002) i dyrektorem małopolskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

     Szkołę Podstawową śp. Zygmunt Szopa ukończył w Antolce, Liceum Ogólnokształcące w Książu Wielkim, a po maturze uzyskał dyplom Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. Od 1969 r. był członkiem Zjednoczonego, a potem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Aktywnie działał w Ochotniczej Straży Pożarnej sprawując funkcję przewodniczącego zarządu powiatowego OSP. Był także Kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Red.