GMINA KSIĄŻ WIELKI

Szkolenia WOT     29 września rusza pierwsze szkolenie podstawowe w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wśród ponad setki ochotników, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy służby wojskowej, są ratownicy medyczni, sportowcy i pasjonaci survivalu. Część osób wywodzi się z różnych organizacji proobronnych bądź klubów strzeleckich, wszyscy jednak przejdą cały proces szkoleniowy od podstaw. Będą się uczyć m.in. podstaw taktyki, topografii, przetrwania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

     Szkolenie podstawowe odbywać się będzie w oparciu o Jednostkę Wojskową w Rząsce koło Krakowa oraz garnizonowe ośrodki szkoleniowe: Pasternik i Mikuszowice. W czasie zajęć żołnierze będą korzystać z quadów TGB 1000i LT EPS z napędem 4x4, przystosowanych do jazdy w terenie, a także uniwersalnych motocykli Kawasaki LE 650 Versys. Szkolenie ogniowe prowadzone będzie przy użyciu najnowocześniejszych 5,56 mm karabinków polskiej produkcji MSBSGrot. Jak podkreślają instruktorzy, Groty są bezodrzutowe, ergonomiczne i bardzo intuicyjne, a także w pełni dostosowane dla osób prawo- i leworęcznych.

Szkolenia WOT     Żołnierze, którzy zakończą szkolenie podstawowe, po przysiędze rozpoczną służbę w 111 Batalionie Lekkiej Piechoty w Rząsce. Uroczystość przysięgi wojskowej odbędzie się 14 października na terenie Jednostki Wojskowej w Rząsce. Do końca roku w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej planowane jest przeszkolenie ponad 400 osób.

     Zaproszenie dla osób, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w WOT, jest nadal aktualne. Kolejne szkolenia podstawowe dla ochotników, którzy nie służyli dotychczas w wojsku, odbędą się w terminach 17.11 – 2.12 oraz 1 – 16.12, a szkolenia wyrównawcze w terminach 29.09 – 6.10, 7 – 14.10, 24.11 – 1.12 oraz 9 – 16.12. W każdym miesiącu odbywają się szkolenia rotacyjne „Terytorialsów”, którzy ukończyli kurs podstawowy bądź wyrównawczy.

Oprac. na podstawie informacji jaką przesłał mjr Bartosz Kubal,
oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się