GMINA KSIĄŻ WIELKI

Wojska Obrony Terytorialnej     11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej (11MBOT) zakończyła pierwsze szkolenie wyrównawcze żołnierzy OT w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej. To nowatorski projekt WOT, nie stosowany dotychczas w innych rodzajach Sił Zbrojnych RP.

Wojska Obrony Terytorialnej     Żołnierze rezerwy, którzy od 25 sierpnia do 1 września wzięli udział w szkoleniu wyrównawczym, przeszli niezwykle intensywny ośmiodniowy cykl zajęć na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Jakie umiejętności musieli opanować? Przede wszystkim praktyczne. Ćwiczenia obejmowały taktykę, topografię, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej (np. tamowanie krwotoku poprzez założenie opaski uciskowej, nakładanie opatrunku). Szkolenie ogniowe z użyciem najnowocześniejszych karabinków MSBS-5,56 Grot umożliwiło „Terytorialsom” przećwiczenie bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Ukoronowaniem szkolenia była tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wszystkich nabytych umiejętności.

Wojska Obrony Terytorialnej     We wrześniu rozpocznie się w 11MBOT pierwsza „szesnastka” - szkolenie podstawowe, trwające 16 dni, przeznaczone dla ochotników z Małopolski, którzy nie pełnili dotychczas czynnej służby wojskowej, a chcą się wdrożyć do służby w piątym rodzaju Sił Zbrojnych. Rozpoczęcie szkolenia zaplanowano na 29 września. Żołnierze, którzy je zakończą, po złożonej przysiędze rozpoczną służbę w 111 Batalionie Lekkiej Piechoty w Rząsce. Uroczystość przysięgi wojskowej odbędzie się 14 października na Rynku w Myślenicach.

Wojska Obrony Terytorialnej     Formowanie 11MBOT rozpoczęło się w styczniu 2018 r. Jej żołnierze mają stanowić wsparcie dla społeczności lokalnej w obliczu zagrożeń niemilitarnych, takich jak katastrofy i klęski żywiołowe. Na wypadek wojny jednostka przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się