Tablice na placu przy Banku Spółdzielczym     Na placu przed Bankiem Spółdzielczym w centrum Książa Wielkiego, stanęły trzy nowe tablice, reklamujące atrakcje turystyczno-krajoznawcze naszej Gminy. Sfinansowała je Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, w ramach programu propagującego w Małopolsce informacje o obszarach podlegających ochronie (obszary Natura, Miechowski Obszar Chronionego Krajobrazu, pomniki przyrody).

     Z tych tablic można się dużo dowiedzieć. Jak już komentowali ich treść przechodnie, po raz pierwszy tu przeczytali o różnej pisowni nazwy Książa Wielkiego. Sprawiała ona w przeszłości wiele kłopotów. I tak, w roku 1234 pisano Kyniese, w 1249 - Kenese, w 1328 - Xanze, w 1343 - de Xansse, w 1381 - Xansz, w 1389 - Xans, 1470 - Magna Xansch, a w 1523 - Maior Xyansch.     

Tablice ufundowane przez RDOŚ w Krakowie     Zostały także pokazane i opisane ważniejsze zabytki oraz znane postacie, związane z naszą ziemią. Zamieszczono również krótką informację o dokonaniach współczesnych. Między innymi to, że cały obszar Gminy objęty jest siecią wodociągową, telefoniczną oraz światłowodem zapewniającym doskonały odbiór TV i dostęp do Internetu. Miejscowości Książ Wielki i Wielka Wieś wyposażone są w sieć kanalizacyjną, a w sołectwach oddalonych od oczyszczalni głównej, wybudowano, korzystając z dotacji unijnych, szereg oczyszczalni przydomowych.

Tablica w Giebułtowie     Jest wreszcie dokładna mapa naszej Gminy, zawierająca wiele informacji istotnych i dla mieszkańców, i dla turystów. Poniżej publikujemy zdjęcia wszystkich trzech tablic. A obok zamieszczamy fotografię dodatkowej, czwartej tablicy ustawionej w Giebułtowie na chronionym obszarze "Natura 2000".

Red.

Tablica o Gminie

Tablica przyrodnicza Mapa krajoznawcza Gminy