GMINA KSIĄŻ WIELKI

Susza na polach     Urząd Gminy Książ Wielki już od miesiąca funkcjonuje na dwie zmiany z powodu koronawirusa. Połowa urzędników pracuje w biurze, a druga połowa zdalnie w domu. Po tygodniu następuje zamiana i miejsca przy biurkach zajmują ci, którzy dotąd siedzieli przy komputerach w domu. W ten sposób, w razie konieczności kwarantanny, obejmie ona tylko część personelu dzięki czemu mieszkańcy nie zostaną pozbawieni możliwości załatwiania bieżących spraw. Związane są one głównie z pandemią i z suszą, która jest równie dotkliwa jak panująca zaraza. Przy braku opadów uprawy rosną bowiem mizernie, co nie zapowiada dobrych plonów. Widać to choćby po karłowatym rzepaku wypełniającym w znacznej części pola.

Nidzica     Nidzica – jedyna rzeka w naszej Gminie, z powodu suszy ledwie płynie. Dlatego żyjące w niej bobry przegradzają nurt coraz nowymi tamami aby go spiętrzyć i pogłębić poziom wody. Jako budulca używają pobliskich drzew, których pnie trzeba teraz otaczać blachą by bobry nie spiłowały zębami wszystkiego co im pasuje. W poszukiwaniu wilgoci pochowały się nawet żaby, więc bociany muszą się długo natrudzić chcąc zdobyć cokolwiek do jedzenia. Wszyscy: i ludzie i zwierzęta czekają na prawdziwy deszcz, bo ten z minionej soboty tylko nieznacznie zrosił ziemię.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.