GMINA KSIĄŻ WIELKI

Zebranie wiejskie w Mianocicach     Zebrani tłumnie w świetlicy w Mianocicach mieszkańcy tego sołectwa oraz Cisiej Woli (na zdjęciu), oświadczyli jednoznacznie, że są przeciwni rozbudowie tutejszego wysypiska i chcą jego zamknięcia godząc się na konsekwencje tego kroku. Czyli na spodziewany wzrost stawki za odbiór odpadów w naszej Gminie nawet do ponad 20 zł miesięcznie. Jednocześnie zobowiązali radną Małgorzatę Sych do zagłosowania przeciwko wystawieniu na przetarg terenu wysypiska wraz z otoczeniem. Jak podkreślali, walczą nie tylko o środowisko, ale przede wszystkim o swój warsztat pracy, gdyż nikt nie chce kupować płodów rolnych z pól narażonych na skażenie wyziewami śmietniska.

Zebranie wiejskie w Rzędowicach     Podobnego zdania byli zabierający głos mieszkańcy Rzędowic (zdjęcie), którzy także licznie przybyli na zebranie wiejskie do swojej świetlicy. Po wysłuchaniu tych wypowiedzi radna Jagoda Spicha zapowiedziała, iż zagłosuje na sesji przeciwko sprzedaży działki z wysypiskiem. Z kolei wójt Marek Szopa zrelacjonował swoje negocjacje z firmami EMPOL i MPGO, prowadzone w celu obniżenia dla naszych mieszkańców zbyt wysokiej stawki za śmieci. Zaznaczył, iż wyniknęła ona z przetargu gdyż uchwalone przez Sejm nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi określiły stawkę maksymalną (miesięcznie od mieszkańca) aż na 33 zł, więc firmy to wykorzystują w świetle prawa, a samorządy mogą do tego dokładać, lecz kosztem rezygnacji z prowadzonych inwestycji.

Zebranie wiejskie w Trzonowie     Zarówno w Rzędowicach, jak i na kolejnym zebraniu wiejskim w Trzonowie (zdjęcie), wprowadzony przez rząd system gospodarowania odpadami mieszkańcy uznali nie tylko za zły, ale i krzywdzący dla obywateli. Gdyż to oni z własnej kieszeni muszą teraz ponosić koszty nieprzemyślanych decyzji podejmowanych w Warszawie. Natomiast samorządy zostały postawione wobec tak trudnych dylematów jak ten, który zostanie rozstrzygnięty na czwartkowej sesji Rady Gminy Książ Wielki.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.