GMINA KSIĄŻ WIELKI

Prelekcja seniorów dla młodzieży     Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” spotkali się w ramach integracji międzypokoleniowej z uczniami kl. VII Szkoły Podstawowej w Książu Wielkim. Dzięki przychylności dyrektorki Edyty Sychowskiej i wychowawczyni tej klasy Ewy Bałazy, spotkanie to odbyło się na lekcji wychowawczej, a tematem byli patroni naszych ulic. Seniorzy przybliżyli młodzieży w pierwszej kolejności biografie ludzi zasłużonych dla naszej miejscowości i z nią rodzinnie związanych. Opowiedziano między innymi o Eugeniuszu Madejskim, Jadwidze Danysz oraz rodach Melsztyńskich i Toporczyków, którzy byli dziedzicami Książa Wielkiego.

Prelekcja seniorów dla młodzieży     Przypomniano również M. Reja, J. Piłsudskiego, W. Witosa, J. Łaskiego, M. Morawca i J. Poniatowskiego. Omawiając te ważne w dziejach Polski postaci, posługiwano się w wielu przypadkach autentycznymi historiami i przykładami ich działań na naszym terenie, ponieważ w gronie seniorów są osoby, które znały osobiście część patronów ulic, a o innych dowiedzieli się z relacji swoich przodków .

Prelekcja seniorów dla młodzieży     Uczniowie słuchali z wielkim zainteresowaniem jak np. Józef Piłsudski wraz z I Kompanią Kadrową maszerującą z Krakowa w kierunku Kielc, wjechał na swojej Kasztance do Książa Wielkiego. Wychowawczyni klasy dziękując seniorom za tak ciekawe spotkanie, zapewniła ich o gotowości dalszej współpracy oraz rychłym rewanżu uczniów, którzy także przygotują prelekcję i teraz to starsze pokolenie będzie wsłuchiwało się w słowa młodzieży.

(H.S.)

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.