Instalacje solarne     Na 300 prywatnych domach w naszej Gminie powstaną instalacje solarne, czyli produkujące prąd elektryczny ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne wytwarzające ciepło. Pieniądze z UE na ten cel już otrzymano, a w ogłoszonym przetargu najtańszą ofertę złożyła warszawska spółka SANITO. Jeśli nie będzie protestów, które wydłużą czas ostatecznej decyzji i SANITO zostanie wykonawcą zadania, deklaruje, że przystąpi do jego realizacji w marcu 2020 r. Prace mają się zakończyć w czerwcu 2021 r. Poniżej podajemy szczegóły.

     Wykonawca najpierw sporządzi projekt budowy uwzględniając życzenia właścicieli nieruchomości oraz możliwości techniczne. Zapewni przy tym odpowiednie stelaże i elementy mocujące panele. Koszt dopłaty ze strony mieszkańców wyniesie 1,8-2,0 tys. zł za każdy kW zainstalowanej mocy ogniw fotowoltaicznych. Bez znaczenia czy będą one umieszczone na dachu domu, stodoły czy na ziemi. Co ważne: montaż instalacji nastąpi dopiero po uiszczeniu całej kwoty, którą można rozłożyć na raty. Z tym, że należy je spłacić do końca 2020 roku.

     Newralgicznym elementem instalacji fotowoltaicznej są nie tyle same ogniwa przemieniające energię światła słonecznego w energię elektryczną, co tzw. falowniki. To urządzenia elektroniczne dokonujące konwersji prądu stałego wytwarzanego przez system fotowoltaiczny na prąd zmienny o parametrach umożliwiających jego dostarczanie do sieci elektroenergetycznej oraz zasilanie domowych sprzętów. W naszym przypadku będą zastosowane falowniki renomowanej marki Sofar Solar. Producenta, który posiada wszystkie wymagane certyfikaty, prowadzi serwis w języku polskim oraz daje 10 lat gwarancji na bezawaryjną pracę swoich wyrobów.

     Jak podaje spółka SANITO, ogniwa fotowoltaiczne o mocy 5 kWp (p - od słowa peak, oznacza moc szczytową, maksymalną) produkują rocznie średnio 4.500 kWh. Oznacza to, że w ciągu roku zaoszczędzimy na opłatach za energię elektryczną prawie 2,5 tys. zł.

Red.