GMINA KSIĄŻ WIELKI

Strefa aktywności gospodarczej     Poprzedni Zarząd Powiatu Miechowskiego nie wspierał działań wójta Marka Szopy mających na celu utworzenie strefy aktywności gospodarczej wokół węzła „Książ” na powstającej trasie szybkiego ruchu S7. Teraz sytuacja zmieniła się diametralnie. Obie strony zgodnie dążą do realizacji tego ważnego celu we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym i w porozumieniu z Marszałkiem Małopolski. Stąd kolejny wspólny wyjazd do Bochni i Niepołomic by na miejscu dowiedzieć się o warunkach i korzyściach płynących dla samorządu z utworzenia strefy gospodarczej. Na zdjęciu spotkanie z władzami Bochni, stoją od lewej: Wojciech Domagała (członek Zarządu Powiatu Miechowskiego), Anna Dróżdż (radna Powiatu Miechowskiego), Gustaw Korta (wiceburmistrz Bochni), Jacek Kobyłka (Starosta Miechowski), Rafał Pawlik (członek Zarządu Powiatu Miechowskiego) i Marek Szopa (wójt Gminy Książ Wielki).

     Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej funkcjonuje na obszarze 62 ha i po uruchomieniu wszystkich przedsiębiorstw, które mają tam swoje siedziby, ma wpływać rocznie do kasy miasta ok. 5 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości. Wcześniej zarobiono niemało na sprzedaży działek, bo na przetargach uzyskuje się średnio 1 mln zł za 1 hektar. Oczywiście najpierw samorząd musiał te tereny objąć planem zagospodarowania przestrzennego, uzbroić w media, wybudować drogi. Na przeprowadzenie tych kosztownych prac pozyskano jednak dofinansowanie z funduszy unijnych.

     W naszym przypadku tych hektarów przeznaczonych pod strefę gospodarczą może być aż kilkaset. Znaczną ich część posiada Powiat Miechowski więc zyski dla Starostwa byłyby niemałe. Z kolei Gmina Książ Wielki skorzystałaby z podatków od nieruchomości, które spłyną wprost do naszego budżetu. Ale też spodziewane korzyści są wielostronne: nowe miejsca pracy, rozwój infrastruktury drogowej, tereny pod budownictwo mieszkaniowe, wzrost liczby mieszkańców. Co również wiązało by się z przywróceniem praw miejskich dla Książa Wielkiego.

Strefa aktywności gospodarczej     Jakie warunki musimy spełnić aby czekała nas taka właśnie przyszłość? Najkrótszą odpowiedź dało spotkanie Starosty i Wójta z dyrekcją fabryki systemów hamulcowych w Niepołomicach należącej do włoskiej korporacji BREMBO (zdjęcie). Otóż ulokowano przedsiębiorstwo właśnie tam gdyż miejscowa strefa gospodarcza zaoferowała miejsce uzbrojone w media z rezerwą terenu i dobrze skomunikowane z siecią autostrad. – Zamierzamy zapewnić te same warunki, a przy tym posiadamy znaczącą przewagę gdyż u nas są również ręce do pracy. Stąd będziemy bardziej atrakcyjni i dlatego prowadzimy intensywne działania wspólnie ze Starostą oraz Marszałkiem. W Krakowskim Parku Technologicznym nie brakuje ofert poważnych producentów i korporacji, więc chcemy najpóźniej za trzy lata spełnić wymagania inwestorów – podkreśla Marek Szopa.

Red.

Informujemy, że ta strona stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się ponownie. Kliknij „Więcej informacji”, aby zapoznać się z naszą Polityką prywatności.
Dalsze informacje Zgadzam się Nie zgadzam się